| Maxim_Tania_1997 a întrebat:

Care sunt asemanarile dintre bacteriile gram pozitive si gram negative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

E tema?
Toate sunt bacterii, pot fi patogene sau nu, toate au organite specifice bacteriilor, toate au nucleu, citoplasma, perete celular, toate sunt monocelulare... Ti-am zis, coloratia e singurul lucru care le difera (in mare) in rest sunt la fel.

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Asemanari sunt multe, deosebirile sunt ca se coloreaza cu diferite substante in functie de ce "invelisuri" si componenta au bacteriile, exista mai multi coloranti si unii functioneaza doar pe niste bacterii (violet de gentiana), si alea sunt gram pozitive, iar daca nu se coloreaza cu violet de gentiana se coloreaza cu fuxina, si astea sunt gram negative.
Exista si alte coloratii specifice pentru alte tipuri de bacterii, de exemplu pentru Bacil Koch (cel care da TBC-ul) se foloseste o coloratie numita Ziehl-Neelsen, pentru ca nu se poate colora nici cu violet de gentiana nici cu fuxina, deci nu e nici gram pozitiv nici negativ.

In rest asemanari sunt restul, toate sunt bacterii, toate sunt cam la fel, singurul lucru care difera e cum se coloreaza pentru a putea fi vazute la microscop.

| Maxim_Tania_1997 explică (pentru CuriousStuff):

Poti sa spui care sunt 3 asemanari dintre bacteriile gram pozitive si gram negative?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Maxim_Tania_1997):

E tema?
Toate sunt bacterii, pot fi patogene sau nu, toate au organite specifice bacteriilor, toate au nucleu, citoplasma, perete celular, toate sunt monocelulare... Ti-am zis, coloratia e singurul lucru care le difera (in mare) in rest sunt la fel.