| Gabitu20 a întrebat:

Ce sunt bacteriile Gram si cum le obtii sau din ce cauza le faci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Coloratia Gram este o coloratie care se foloseste la prepararea lamelor de microscop in microbiologie. Bacteriile care se coloreaza cu anumite substante din aceasta compozitie se numesc bacterii Gram pozitive, cele care se coloreaza cu alte componente ale amestecului de coloranti folosit sunt Gram negative. Sunt foarte multe specii de bacterii care se pot colora cu coloratia Gram. Ai aici cateva exemple de bacterii Gram pozitive: pneumococul, care se ia pe cale respiratorie: bacilul tetanic, care se ia prin infectarea plagilor cu pamant sau prin muscaturi de animale. Iata cateva exemple de bacterii Gram negative: E. coli, care se gaseste in intestin si se transmite prin fecale; meningococul, care se transmite pe cale respiratorie. Dar nu toate bacteriile se pot colora Gram. Iata exemple de bacterii care nu se coloreaza cu coloratia Gram: bacilul difteric, bacilul Koch (care da tuberculoza).

| RedBul33 a răspuns:

Generalitati Gastrita cronica reprezinta termenul ce descrie inflamatia persistenta a mucoasei gastrice (mucoasa stomacului). Gastritele pot fi clasificate in functie de mai multe criterii, cum ar fi agentul etiologic (Helicobacter pylori, reflux biliar, antiinflamatoare nesteroidiene, mecanism autoimun, raspuns alergic), criterii histologice, aspect endoscopic si multe altele. Gastrita cronica este legata cel mai adesea de infectia cronica cu Helicobacter pylori. Aceasta bacterie gram negativa are o capacitate uimitoare de a infecta si coloniza stomacul. Ea poate sa supravietuiasca in mediul extrem de acid din stomac, unde pH-ul poate atinge si valoarea 1, si populeaza mucoasa gastrica o perioada impresionanta de timp. Se pare ca infectia este contactata in copilarie. Germenele se cantoneaza adanc in stratul mucos unde declanseaza un raspuns inflamator intens din partea tesutului gazda. Helicobacter pylori are un sistem foarte complex de aparare, care ii permite sa... [continuare]