| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele pentru care menstruația durează 2 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| NicoleEazi a răspuns:

Stresul,dereglariile hormonale pot fi cauze si depinde si de varsta, inainte de menopauza durata ciclului menstrual variaza.

| Bondarel99 a răspuns (pentru NicoleEazi):

Eu am avut asa dintotdeauna si nu am niciuna din problemele astea.
Fiecare femeie e diferita. Poate sa dureze 2 zile si sa te duci la baie foarte des sau poate sa dureze 7 zile si sa ai un flux foarte mic.

| NicoleEazi a răspuns (pentru Bondarel99):

Dar un ginecolog ai consultat? Asta cu flux mic/flux mare depinde de starea fiecaruia in luna respectiva, intr-adevar nu toate femeile sunt la fel dar sunt sute de studii facute pe loturi de femei care arata clar ca majoritatea femeilor au o durata de 4-5 zile si cele cu durata mai mica sau mai mare au o cauza. Poti consulta https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ sa te convingi, nu vorbesc sa umplu timpul, daca am posibilitatea de a ajuta si cunostiintele necesare, ajut! Poate nu iti stii problema, insa un semn de intrebare ar trebui sa iti pui si sa cauti sa iti faci niste investigatii, eu asa as proceda.

| Bondarel99 a răspuns (pentru NicoleEazi):

Am zis in raspunsul de mai sus ca nu am niciuna din problemele enumerate de tine. Si nici altele.
Daca nu esti la fel ca majoritatea femeilor nu inseamna ca esti bolnava.
Daca ea a avut menstruatia de 4-5 zile si acum are de 2 zile atunci da, e ceva. Dar daca asa a fost mereu nu inseamna ca le stim noi pe toate si gata are probleme. Nu strica sa mearga la doctor.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Este vorba despre o prietena. Are 22 de ani, la început (10-15) ani, menstruația ținea mai mult, 4-5 zile, dar de la 15 a început să țină 2 zile. Deci sunt 7 ani de când menstruația durează 2 zile.

| ViolaTM a răspuns:

Dacă bei ceaiuri fierbinţi durează aşa puţin. Aşa o scurtau prostituatele în Japonia pe vremuri. Şi poate se mai practică.

| RoxiiIoana a răspuns:

Probabil e genetic.