| andreeanu a întrebat:

Care sunt cauzele si efectele lipsei educatiei pentru sanatate? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Cauze: dezinteres pentru aria respectiva, condiții de trai precare ( ca la o comuna săraca nu prea mai stai sa faci educația sănătății din pacate ca e și lipsa de personal)
Efecte: apariția diferitelor patologii care puteau fi evitate prin respectarea unor condiții de baza de igiena.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Comuna aia saraca mereu are biserica, da' majoritatea care se duc acolo nu-s spalati pe dinti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna a tema de casa asta.

Educatia pentru sanatate ar trebui sa o primești si acasa si cred ca cea primita acasa (educatia) are influenta mai mare decat la scoala.

Cauzele ei sunt necesitatea de a avea un popor civilizat, care sa stie sa se fereasca de boli, agenti patogeni/microbi etc. Sa stie sa pastreze igiena. Etc. Sa stie sa trateze probleme de sănătate corect: cand se trateaza acasa o problema, cand se merge la medic, sa aiba cunostinte minime de prim ajutor etc.

Efectele sunt urmari ale cauzelor. Viitori adulti care stiu sa se comporte responsabil in privinta sanatatii.