| AvalohAlyn a întrebat:

Care sunt cele mai bune? Comprimatele efervescente sau pastilele simple obisnuite care se inghit(la magneziu si vitamine ma refer)Am auzit ca efervescentele s-ar asimila mai bine si mai rapid dar nu stiu daca e si adevarat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista diferente remarcabile. Oricum intre 90 si 95% din magneziul si vitaminele inghitite astfel se elimina imediat, diferentele de absorbtie intre cele doua sunt infime, de ordinul celei de-a treia zecimale. Asimilarea acestor pastile este minora, are oarece eficienta numai la cei care au deficit foarte mare.