| Sapphire a întrebat:

Care sunt cele mai bune exercitii pentru tonifierea muschilor picioarelor? Am fost operata la picior, am stat o luna in ghips si mi-am pierdut forta si stabilitatea, muschii sunt foarte atrofiati si vreau sa imi revin cat mai repede. Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Atrofierea o rezolvi cu multa miscare, dar nu exagerat. Incepe treptat cu plimbari lungi si ceva genoflexiuni, dar nu forta mai mult decat poti deloc. Succes si insanatosire grabnica!

| Mina a răspuns:

De ce nu apelezi mai bine la un centru de gimnastica recuperatorie? Acolo gasesti profesionisti, care te vor supraveghea si in scurt timp iti vei reveni. Merita banii, este vorba de sanatatea ta!

| sfdshsnsa a răspuns:

Eu iti recomand:
-Genoflexiuni
-Alergatul pe distante de 1-2 km cu maxim 2 pauze(asta dupa ce iti mai revii din atrofie)
-te mai poti duce la o sala de Fitness
Mult succes si insanotosire rapide:X
Fundita?

| alexbrada a răspuns:

-genoflexiuni
-mergi 2-3 km pe zi
-alearga
-sari coarda
-ridica-te pe varful picioarelor(asta e pentru gambe)
-n-ar fi rau sa te duci putin la sala
-mergi pe bicicleta
-innoata