| Robert160 a întrebat:

Care sunt cele mai bune remedii împotriva constipației?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Seminte de cia.

| AvalohAlyn a răspuns:

SennaLax
Dulcolax
Ceaiul de Senna

| Violleta2022 a răspuns:

Cele mai bune remedii impotriva constipatiei, incep cu mesele tale prin introducerea in alimentatie a: fructelor proaspete, mancate cu tot cu coaja, a supelor sau ciorbelor, si bautul a 1-2 litri de apa pe zi.
Iar un remediu naturist de foarte mare succes si garantat ca iesi afara zilnic: este compotul de mere fara zahar.
Adica: se fierb cateva 3-4 mere cu tot cu coaja in apa, fara pic de zahar. Cand s-au fiert, se pun in 2-3 borcane cu tot cu zeama lor si se mananca in fiecare seara, apoi se bea zeama de la merele fierte.
Atentie: merele se pot taia in feliute dar musai trebuie sa aiba coaja, pentru ca aia este cea care provoaca iesitul afara.

| Donsavas a răspuns:

Consumul de cafea dimineata, exercițiile de alergat, consumul mai mare de fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ceea ce este bogat in fibre si se poate consuma, este comestibil. Cum ar fi: Apa minerala, prune, smochine, stafide, suc de portocale cu argila, seminte de in, etc.

| Robert160 explică:

Mulțumesc tuturor.

| pisciutza19 a răspuns:

Supe, ciorbe, fructe la mine are efect și o ceaşcă de cafea sau un capucino cu îngheţată, iaurtul iasr el este bun(Activia sau ortice isurt care are fibre) dacă toate astea nu su efect încearcă sabei un paharelde borş dacă nicvi asta nu are efect ia-ti laxative dacă nici astea nu su efect du-te la doctor pentru că e grav rău atunci

| TinTa a răspuns:

SennaLax sau ceai de pedicuta.