| Ely1234567 a întrebat:

Care sunt cele mai sanatoase cereale? Tarate sau fulgi? Am cumparat musli dar e bogat in zahar, as vrea ceva lipsit de zahar dar bogat nutritional

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Ce pot eu sa-ti spun, este ca mai nimic nu mai e sanatos in lumea asta. Uita-te la niste cereale care contin mai putin zahar si chestii nesanatoase. Dar cel mai sanatos ar fi sa-ti faci cereale facute in casa. Toata mancarea gatita personal este mai sanatoasa decat cea din comert, ai incredere in mine.winking Stiu asta de la sora mea care gateste mai tot timpul. Am mancat 8 gogosi facute in casa, iar intr-o zi am mancat 3 gogosi cumparate, si am vomitat de 4 ori. In ultimele dati, chiar si fierea. Si am mancat cele cumparate la distanta de 3 luni fata de ce a gatit sora-mea, si nu mancasem porcarii sau alte d-astea tot timp de 3 luni. Trage si tu concluziile.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, musli nu ar trebui sa contina zahar adaugat, doar cel din fructele uscate pe care le contine.
Daca la "Ingrediente" totusi apare zahar si alte chimicale "vrajite", atunci nu-l consuma.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Exista vreo diferenta nutritionala intre tarate vs fulgi?

| Violleta2022 a răspuns:

Cerealele de fapt, NU sunt santaose pentru corp!
Elimina cerealale si manaca sanatos fructe proaspete, legume si carne.

| Paul754880338 a răspuns:

Cand vorbim despre zahar din punct de vedete nutritional acesta nu este cel ce genereaza gustul dulce, ci este vorba despre glucide care devin in urma digestiei zahar in sange, asigura glicogenul ( forma de energie sau combustibil pentru corp) si din nefericire surplusul devine grasime corporala. Revenim deci la cereale, ele contin un mare procent de glucide care nu este deloc folositor intr-o dieta.
Mai important este pentru o dieta, obtinerea si selectare, evident, a informatiei corecte si apoi determinare in punerea ei in practica.

Răspuns utilizator avertizat
| elaventurero a răspuns:

Fulgi de ovaz 100% natural.
sau cereale INTEGRALE fara zahar happy

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Încearca pe cele de la Solaris