| Scarbo a întrebat:

Care sunt factorii care influenteaza biosfera?

2 răspunsuri:
| Janek21 a răspuns:

Factorii care influenteaza biosfera sunt de 2 feluri: interni si externi.

Se stie ca biosfera reprezinta ansamblul tuturor ecosistemelor de pe Pamant. Se limiteaza la hidrosfera, o parte a litosferei, si la zonele joase ale atmosferei (max. 20 km).

Am sa-ti numesc doar factorii externi, pentru ca cei interni sunt cei care afecteaza fiecare ecosistem in parte.

Factorii externi care influenteaza biosfera sunt: radiatia solara, efectele gravitationale ale Soarelui si Lunii si de radiatiile cosmice

| Felicia14 a răspuns:

In Sistemul Solar, Pamintul este singura planeta pe care exista viata. Factorii principali care contribuie la raspindirea vietuitoarelor pe Pamint, sunt cei naturali si antropici. Dintre factorii naturali cei mai importanti sunt clima, relieful, solul, lumina, temperatura. iar dintre cei antropici-activitatea omului.