| SaveTheNature a întrebat:

Care sunt principalele diferente dintre:
-lapte batut
-iaurt
-kefir
-sana?
Atentie! nu asemanarile ci deosebirile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Time_Quality_1984 a răspuns:

Laptele batut are mai putine grasimi 2% si este obtinut prin fermentatie naturala.

Iaurtul este obtinut prin fermentarea laptelui pasteurizat sau fiert.

Kefirul si sana sunt fermentate la rece. Kefirul poate contine urme de alcool.

| SaveTheNature explică (pentru Time_Quality_1984):

Si care este cel mai sanatos dintre acestea?

2 răspunsuri:
| sebipopescu1 a răspuns:

Iaurtul este cel mai gras sau depinde, in orice caz este cel mai gros ca si consistenta. Sana este tot un fel de lapte batut, doar ca este mai dulceag nu e la fel de acru, iar chefirul este un lapte batut mai subtire, mai fluid adica