| adriana_1818 a întrebat:

Caut cu disperare o ciuperca pentru kefir, locuiesc in Irlanda iar aici nu s-a descoperit inca nici kefirul nici sana dupa care si eu si copilasii suntem innebuniti.Nu pot face nici macar lapte batut, fiindca laptele aici este atit de pasteurizat ca nu se acreste nicicum.Va rog ajutati-ma sa-mi pot face acest kefir acasa! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Eu fac acasa kefir din lapte fiert. De seara pana dimineata este gata.
Cand laptele este caldut, adauga 50 ml de iaut la 1 l de lapte, apoi il pui in borcane si il lasi descoperit.
Daca vrei ciuperca tibetana, intra aici: http://www.irinareisler.ro/2009/02/27/prepara-ti-kefirul-singura-acasa/

auran
| auran a răspuns:

Incerca si asa - 1 kg lapte fiert, 1/2 kg nefiert si un iaurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tocmai am primit ciuperca. Am pus-o în lapte cumparat de la magazin, dar sper sa nu îi fac rău...
Locuiesc în Romania şi prin urmare nu ştiu cum aţ putea să te ajut.
elenaoprs@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cumparat si recomand http://www.milkkefir.eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am Adriana dar... cum o pot trimite? Daca ai drum prin Romania, ti-o daruiesc cu drag!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adriana, contacteaza-ma si vom discuta despre cum sa-ti trimit o colonie de kefir de lapte (fara bani). ioan26@hotmail.com