| dudule a întrebat:

Cum se opereaza fibromul? Exista ceva tratamente naturiste pentru fibrom ca sa nu ajung la operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti tanara, vrei copii si fibromul este unic si mic (vorbesc despre fibromul uterin, ca n-ai precizat), se poate face o interventie eventual laparoscopica care sa scoata doar fibromul fara afectarea uterului.
Daca nu mai vrei copii, se scoate uterul cu ovare daca te apropii de menopauza si fara ovare daca esti mai tanara. Nu e o operatie usoara si nu e de dorit decat daca sangerezi rau sau daca fibromul e mare.

3 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

In primul rand ce varsta ai? conteaza varsta... daca esti aproape de menopauza poate ai o sansa sa scapi fara operatie... de obicei ficromul daca nu este foarte dezvoltat poate disparea cand apare menopauza... insa daca mai ai cativa ani pana la menopauza nu te gandi la naturiste... din pacate am avut o experienta foarte neplacuta si trista in legatura cu aceasta boala... matusa mea a avut fibrom uterin... nu a facut interventia la timp a incercat sa se trateze naturist... si prin alte metode (eu acum nu zic ca la toata lumea e la fel insa la ea a fost cu ghinion) dupa 10 ani... a dus-o salvarea... a facut hemoragie a ajuns la histerectomie totala ( i s-a indepartat fibromul impreuna cu ovarele si uterul) insa din pacat a asteptat prea mult si s-a malignizat (a facut cancer) a mai trait 2 ani dupa operatie... a avut doar 48 ani... mai bine treci peste acea operatie crede-ma e mai bine... cum decurge operatia? anestezie generala, se face o incizie ca si la cezariana... in functie de cat este de mare tumoarea se face curatenia... adica daca tumoare nu este mare poti scapa cu extirparea tumorii, daca e mai maricica poate cu histerectomie partiala (se indeparteaza sau o parte din uter sau un ovar depinde ce organ e prins)iar daca e mare si atinge atat uterul cat si ovarele se face histerectomie totala... dupa operatie corpul tau va trece prin multe schimbari neplacute... adica hormonale, avand in vedere ca organele tale de reproducere numai sunt, nu vei mai avea ciclu si pana ce echilibrul hormonal se va stabili o sa fie un pic neplacut... apoi te vei face bine... eu zic ca operatie e cea mai buna metoda pentru a fi sigur ca in viitor fibromul nu se va transforma in altceva... multa sanatate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista! exista un suc de aloe vera se gaseste in farmacii, este f. bun mama mea a incercat tratamantul si a dat rezultate bune! se gaseste in ceva bidonase este putin mai scump dar merita, deoarece ajuta la scaderea in marime fibromului.