| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt riscurile unei tumori necencerigene (fibrom)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intra pe google vi o sa afli informatii.big grin

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un fibrom uterin nu se malignizeaza aproape niciodata (stiu doar un caz raportat in revistele medicale), dar expune la alte riscuri, asa cum a zis pupimik.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Fibromul uterin poate duce la infertilitate, la avort spontan sau aparitia unor complicatii in timpul sarcinii.In general se trateaza chirurgical, dar se poate scapa de el si in urma unui tratament... dar pentru asta trebuie sa te consulti cu un ginecolog...sa vezi ce iti spune.Fibroamele pot provoca cresterea in volum a uterului si, implicit, distorsionarea lui. Sunt si situatii in care fibromul nu mai este alimentat cu sange si oxigen.
Drept urmare, este posibil sa simti dureri abdominale puternice. In plus, prezenta lui a mai fost asociata si cu nodulii la san ori sindromul de ovar polichistic.
Efecte ale fibromuluitongueerturbarea sarcinii sau sterilitate
Necroză (moartea ţesuturilor prin întreruperea circulaţiei)
Compresie asupra vezicii şi a căilor urinare
Hemoragii