| RainboyDash a întrebat:

Care sunt sansele sa am ebola daca am febra, ma doare stomacul, capul, gatul, parul, imi simt membrele ametite, vomit regulat si am niste chestii mici pe piele gen muscaturi de tantari dar nu am vazut tantari de o luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zero daca nu ai intrat in contact cu un bolnav.

| Bezea a răspuns:

E clar, cred ca ai gripa aviara... Du-te la cel mai apropiat medic veterinar si o sa iti spuna el concret.

| Deliiiia a răspuns:

Sanse foarte mici... asta e pusa la gluma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deliiiia):

Nu am auzit sa doara pe cineva parul si sa aiba membrele ametite, dar in fine.

| LuciWv a răspuns:

Niciodata sa nu zici niciodata, nu se stie daca ai sau nu ebola, mai bine mergi la medic, sansele sunt de 1% sa ai ebola daca nu mai mici.
Ai calatorit in ultima vreme sau te-ai intalnti cu freo persoana care a calatorit in alte tari in ultima luna?
Daca da atunci te duci la medic si nu iei contact cu alte persoane.
Daca e o gluma ar trebui sa-ti fie rusine, ebola nu-i o boala pe care s-o iei in ras, e ceva serios care face victime pe zi ce trece in Liberia si mai nou si in europa.
Roagate sa nu ai ebola vreodata si daca ai sa nu ai in Romania, la ce sistem avem iti va face un vaccin daca au daca nu merge si asa iti da un tratament pentru muste si te lasa sa mori in pace.
Bafta

| RAY a răspuns (pentru LuciWv):

Exista vacin?

| LuciWv a răspuns (pentru RAY):

Pentru ebola nu, faceam doar haz de necaz ca in Romania te duci la medic cu ebola si te vacineaza pentru gripa sau alt ceva.
Decat sa fi bolnav in Romania mai bine mort in pamant.