| Natsuki a întrebat:

Cam dupa cat timp de la aparitia herniei de disc apare si durerea de spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista un timp prestabilit. Depinde cum evolueaza, daca e o hernie mica nu o sa dea simptome (durere), iar daca e surprinsa si corectata cu exercii se poate rezolva fara nicio interventie medicala sau chirurgicala. Cand hernia se agraveaza (asta depinde si de cata miscare si cat de multa presiune se pune pe acea parte a coloanei (cat ridici/impingi/tragi...) atunci incep sa apara si durere. Exista hernii care debuteaza direct cu durere. Exista hernii care se remit (prin exercitii) si nu dau nicio durere.