| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele schizofrenie?
Ati avut membrii in familie suferind de aceasta boala
Sau ati suferit chiar voi va rog dati-mi sfaturi si tot ce se stie despre schizofrenie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Schizofrenia este considerata de medicii specialisti cat si de societate ca fiind o boala de natura psihica(practic sufletul,daca acesta exista,se chinuie sau cum vor ei sa spuna: creierul sufera niste dezechilibre chimice)
In realitate,schizofrenia este o ''rupere'' de lume. Omul se inchide in el(devine introvertit) si bineinteles ca nu mai socializeaza(desi simte nevoia,prefera sa nu o faca, se reduce la tacere partiala sau absoluta) si ajunge sa aiba credinte detasate de asa zisul ''normal'' (adica ceea ce marea majoritate cred).
De la aceste ganduri,acesta ajunge sa aiba impresia ca simte lucruri pe care altii nu le pot simti sau percepe,caci nu vorbim de senzatii in sine. Ajungand sa vorbeasca de ceea ce li se pare lor si ceilalti nu pot simti,ei ajung sa delireze(asa se spune cand vorbesti de lucruri neintelese,insesizabile)
Halucinatiiile apar din propria minte. Acesta le acorda atentie si asa le da ''viata'' insa nu tot ce ne imaginam noi poate fi si real.
Lumea este plina de mistere iar acest stres existent la tot pasul,te determina sa treci prin niste stari asemanatoare,daca nu inveti sa traiesti in echilibru.
Schizofrenia nu este o boala organica,desi este tratata deseori prin medicatie. Spre deosebire de probleme neurologice,acestia nu pot fi detectabile si identificate pe creier pentru ca,cel mai probabil,este doar o afectiune a sufletului care se raporteaza la organism( de multe ori omul plange,fuge,ataca,tipa) si asta ii da numele de sindrom psihic si nu de boala fizica.
Din punctul de vedere al specialistilor din domeniu,aici intervine teoria dezechilibrului chimic care inca nu a putut fi dovedita,dupa cum relateaza insasi dr Breggin(un psihiatru faimos din America),astfel incat tratamentul psihiatric nu aduce nicio garantie conform caruia boala este vindecabila sau poate sa se vindece prin chimioterapie.
Intr-adevar,exista cazuri de fosti psihotici(nevrotici rupti de realitate) care au reusit sa se autovindece prin credinta sau/si au facut psihoterapie care si-a atins scopul(acela de a influenta pozitiv pacientul)
In spiritualitate,psihopatologia este considerata mai degraba o incercare de evolutie spirituala a celor suferinzi decat o boala ce tulbura oamenii care ajung sa devina o pacoste pentru cei din jur. Oricum ar fi,viata te schimba,asta e clar. Trebuie doar sa accepti si sa crezi in tine(atunci Dumnezeu iti este alaturi cand crezi in tine caci tu esti o parte din el si atata timp cat el exista,tu ai posibilitatea sa lupti) iar atunci universul va fi si de partea ta. Asta nu inseamna ca trebuie sa te cuprinda mandria,asta e opusul a tot ce incerc sa-ti explic. Noi traim intr-o iluzie continua. Pana si gandurile ''noastre'' nu sunt chiar ale noastre laughing Ele 'vin' si 'pleaca'. Noi existam si atat. Noi nu ar trebui sa stam cu gandul la viata, ar trebui sa traim prezentul! Intai de toate gaseste-ti echilibrul apoi toate vor veni de la Sine!
Eu asa zic ca este cel mai bine. Gandeste pozitiv si alege ce este mai frumos in viata ta, alege iubirea! Iubirea aproapelui, iubirea propriei persoane, iubirea universului. Iubirea schimba tot. Ai grija de tine!

| mberleal354 a răspuns (pentru Donsavas):

Cuvintele dumneavoastra mi-au ajuns in suflet
mama mea are simptome asemnea schizofrenie
spune ca o urmareste cineva ca vrea sa o omoare totul a inceput acum 2 saptamani cand mama mea a mers intr-un sat din Italia cu prietena ei si de cand a venit de acolo se comporta ciudat este axioasa
bunica mea spune ca s-au facut vraji din invidie
Este posibil? sad

| Donsavas a răspuns (pentru mberleal354):

Nu,nu este. Nimeni nu poate perturba activitatea atomilor prin magie. Se spune ca tine de gandire,dar pana la urma,tu crezi si gandesti ce doresti tu. Cum de unii pot crede in vraji iar altii in spiridusi? Tine si de propriile convingeri insa in primul rand de vointa. Asta nu inseamna ca ceea ce si vrem sa credem este si adevarat. Daca am vorbi de magie,iata ca nu traim viata din serialele cu magicieni. Totul este ''scris'' dupa niste legi general-valabile de care toti depindem,fara exceptie. Poti sa crezi, poti sa nu crezi in fizica, dar ea este singura care corespunde cu realitatea noastra, cel putin cu ceea ce noi putem percepe. Cat despre diagnostice, eu zic sa le lasam pe seama specialistilor. Ai grija de tine!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca chiar sunt pe TPU utilizatori cu specialitatea psihiatru. In schimb gasesti destului informatii pe internet, tot ce trebuie este sa cauti cu cuvantul schizofrenie.