| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Vreau sa pun si eu o intrebare pentru o prietena. Deci are 20 de ani si are toata viata inainte. In urma cu 2 ani a fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida. Acum se gandeste la viitor ce o sa faca cu viata ei. Daca isi face un prieten cu timpul, va avea voie sa faca copii? Voi ce credeti? Eu cred ca e legal adica nu e nimic care sa incalce legea. Cunosc oameni cu boala ei care au copii. Sa spunem ca isi va gasi un baiat sanatos si va face copii.Cum o sa iasa acel copil adica are sanse sa fie bolnav grav? Si la ce medic sa se duca sa ceara sfaturi? Ginecolog sau psihiatru sau alti medici. Nu stie ce sa faca, dati si voi sfaturi care stiti. Dau funda...

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant multi care nu au nimic doar paranoie cerebrala producand batai si certuri asupra copiilor fara sa fie in stare de familie. Medicu de familie poate sa-i zica daca merita sau nu

| Freya1 a răspuns:

Nu de fiecare dată boala unui părinte se transmite la copil, problema e abia atunci cand il ai cum te comporti cu el.Adica,atunci când suferi de o boală psihică si faci un copil, trebuie sa fi responsabilă si sa te ti de tratament, iar omul de langa tine sa te ajute cat mai mult cu putință.
Poate sa meargă si la psihiatru pentru sfat si si la ginecolog.Se va lamuri mai bine decat aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e obligatoriu ca boala sa se transmita. Sunt doar sanse foarte mari, insa nu e obligatoriu.
Problema este cum o sa se poatte cu acel copil. Trebuie sa se tina de tratament, iar soțul ei sa fie alaturi de ea.
Se poate, daca se doreste happy