| MrMouse44 a întrebat:

Care sunt urmarile scoaterii splinei(anemie hemolitica)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lulalulalu a răspuns:

Isc crescut de infectii
Cresterea numarului de leucocite
Scaderea capacitatii de reactie la vaccinare
Cresterea riscului de formare de cheaguri (tromboze)
Cresterea numarului de trombocite cu risc de a se forma chaguri de sange cand nu trebuie
Datorita lipsei splinei, lipseste „rezervorul" de sange care se mobilizeaza la efort, de aceea in caz de splenectomie poate sa apara o toleranta mai scazuta la efort
Cresterea riscului de cardiopatie ischemica

| MrMouse44 explică (pentru Lulalulalu):

Nu iti voi da funda deorece ai copiat de pe internet!