| anonim_4396 a întrebat:

Care vi se pare cea mai eficienta si mai putin dureroasa metoda de epilare in zona intima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Lama!

| Anileda a răspuns:

Crema

| Unique a răspuns:

Vara e in toi si daca nu ai ajuns inca la mare sau la strand, o vei face cu siguranta. Si cum costumul de baie abia asteapta sa-l imbraci, trebuie sa te asiguri ca nu-si va face aparitia nici un fir de par rebel care sa te jeneze.

Daca pentru picioare poti apela la o epilare cu ceara sau la un epilator, zonele sensibile trebuie tratate cu multa grija.

Zona inghinala este una din zonele sensibile ale corpului nostru si ramane o parte bine ascunsa mai tot timpul, avand nevoie de ingrijire speciala. Daca vrei o epilare profesionala poti apela la un salon sau o poti face chiar tu, insa trebuie sa iti iei cateva masuri de protectie.

Ai grija ce salon iti alegi pentru ca nu toate indeplinesc standardele de igiena necesare, si decat sa faci vreo iritatie sau vreo boala, mai bine deschizi bine ochii inainte si nu te zgarcesti pentru 2 lei in plus. Ai grija la ceara folosita, cea mai indicata pentru zona intima este ceara calda pentru ca ajuta la dilatarea porilor si astfel pielea se irita mai putin. Pentru a preveni iritarea, inainte de a merge la salon exfoliaza bine zona pentru a indeparta celulele moarte.

Expunerea la soare ajuta pielea sa se refaca insa ai grija la firele crescute sub piele sau la iritatiile care pot sa apara, si daca simti usturimi, mancarimi, arsuri mergi la un medic pentru a nu se agrava.

Cele mai comune stiluri de epilare inghinala sunt :

- epilarea inghinala normala care presupune indepartarea firelor care depasesc linia bikinilor.

- epilarea totala care depaseste linia bikinilor si poate include si epilarea in zona superioara a zonei pubice.

- epilarea french presupune indepartarea parului din toata zona pubica exceptand o mica portiune, parul interfesier ramane insa neatins si fin.

- epilarea inghinala braziliana presupune indepartarea totala din zona inghinala si interfesiera. Uneori se mai lasa o mica fasie in partea din fata.

Dupa epilare nu purta lenjerie stramta si evita sa mergi la solar sau la sauna in urmatoarele zile, incearca sa nu atingi zona epilata pentru a evita aparitia foliculitei, si nu face baie fierbinte.

Pentru epilarea de lunga durata, se poate apela la aparate laser sau sedinte cu lumina intens pulsata.

| zuzu_3087 a răspuns:

Crema epilatoare... e foarte eficienta si in plus nu simti nimic.cu lama te mai poti taiahee hee

| miham a răspuns:

Metodele sunt cam aceleasi. ideea este sa gasesti cosmeticiana care sa "actioneze" dupa durerea ta. eu am gasit-o si mai nou epilatul a devenit o relaxare de 10 minute.

| Sanndybelle a răspuns:

Epilara cu laser este cea mai de lunga durata metoda, dar este si cea mai costisitoare. Nu oricine isi permite sa apeleze la aceasta metoda.