| anonim_4396 a întrebat:

Care viciu vi se pare cel mai nesanatos/cel mai naspa din urmatoarele? Puteti face un top?
-fumatul
-fumatul de marijuana
-alocoolul
-bautul de sucuri, energizante
-mancatul in exces(tu fiind obez)
Mai adaugati si voi daca vreti! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sebastian777333 a răspuns:

1) Drogurile
2) Fumatul și băutura
3) Consumul de etnobotanice, energizante, băuturi excesive
4) Tequila Wiskey și altele
5) Consumul de alimente și băuturi nesănătoase ( sucuri, chipsuri...)
6) Să nu bei destulă apă și să o înlocuiești cu suc Fundă?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bautul de sucuri facute si energizante din chimicale, mancatul la fast food in exces sunt extrem de daunatoare.

Restul, daca sunt cu masura, pot fi si benefice in anumite cazuri.
( un pahar de bere, vin sau tarie ajuta la digestie, marijuana este folosit in multe locuri ca medicament, fumatul (nicotina) are efect artero-dilatator si ajuta in descarcarea starii de stres).

Orice, in exces, poate deveni daunator.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sedentarismul
Mincatul de dulciuri procesate/mezeluri
Habotnicia
Auto-plafonarea
Fumatul
Sucuri "racoritoare" energizante
Alcoolul
Ca o paranteza, Maria Juana e recreativa si nu are efecte negative asupra sanatatii. Tutunul comercializat sub forma de tigari e de "n" ori mai nociv.

| SG1995 a răspuns:

Fumatul și alcool, se pare având în vedere că cică marijuana are cică efecte medicale benefice dacă nu e consumată în exces, dar cică există risc de dependență.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Zaharul este in top criminalul nr 1, si da si dependenta deci poate fi numit viciu.

| justanotheruser99 a răspuns:

-marijuana
-alcool
-țigări
-mâncare excesivă
-sucuri

| Nilsson a răspuns:

Toate sunt rele in felul lor, depinde si de starea de sanatate a persoanei respective, pentru cineva poate sa fie mai nociv un anumit viciu.

As putea sa mai adaug la viciile moderne si pe cele care nu tin de obiceiurile alimentare:
- pariurile si jocurile de noroc
- retele de socializare
- jocurile video
- pornografia

| BlackRose03 a răspuns:

1. fumatul de marijuana;
2. alcoolul;
3. fumatul;
4. mancatul in exces;
5. bautul de sucuri/energizante.
E doar parerea mea...

| BlyeeetAK47 a răspuns:

-fumatul
-mancatul in exces(tu fiind obez)
-alocoolul
-bautul de sucuri, energizante
-fumatul de marijuana

| Imstrong a răspuns:

Viciile sunt pentru oameni slabi. Te poţi lăsa, iti trebuie voinţă, motivaţie si oameni dragi alaturi.
Mi se pare că, pe langa droguri, cel mai mare viciu este mâncarea. Nu doresc nimanui asa ceva.

| MihaelViorel a răspuns:

Toate fara nici o exceptie.

| mihai428 a răspuns:

Fumatul