| AvalohAlyn a întrebat:

Carnea prăjită fara ulei și cartofii prăjiți fara ulei sunt mai sănătoși și mai ales au mai puține calorii decât același lucru făcut cu ulei? Eu pot sa fac carne prăjită și cartofi prăjiți fara pic de ulei cu ajutorul unui aparat cu aer cald și mă întrebam lucrul asta.Cine știe răspunsul 100% sigur la ce am întrebat?
Mulțumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mancarea gătită la abur este mai sănătoasă decât cea prăjită in sau fara ulei sau cea coapta la cuptor. Exista vas anume pentru gătit la abur.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da dar nu e așa de gustoasa, că am incercat.Iese mai mult fiarta, înnăbușită și nu prea îmi place.Eu am aparatul ăla Power Air Fryer de la teleshopping unde faci totul fara ulei și la fel de gustos iese.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu nu am gătit niciodată la abur, bine ca mi-ai spus ca aveam de gând sa-l cumpăr si eu, așa renunț.Am citit doar despre asta.

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ce aveati de gând să cumpărați? Aparatul cu aer cald Power Air Fryer e foarte bun, iese la fel de gustos și se prăjește cu ajutorul aerului cald și fără pic de ulei, in schimb aparatul la abur nu prăjește ci mai mult fierbe, innabuseste.Va recomand Power Air Fryer de la Mediashop, faci totul fara pic de ulei.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc! Cam cat costa?

| AvalohAlyn explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu am dat 389 lei de la Altex, la Auchan am vazut ca era 330 lei, se gaseste si pe la 400 de lei, si pe la 500, sunt de la mai multe firme, sunt foarte multe tipuri, eu am luat Power Air Fryer de la mediashop din altex, dar daca scrii pe eMAG friteuza cu aer cald se gasesc mai multe.Ala de la Delimano se plateste si in rate.E cam scump dar merita banii.Si cele mai bune sunt de la Power Air Fryer (Mediashop), Delimano(Top Shop) si Aloshop.
Am gasit si pe eMAG.
De asta am eu:
https://www.emag.ro/......DGHVGVBBM/

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc!