| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa o consultație la un stomatolog? Dar sa îți pună o plomba? Îți pune plomba pe loc sau? Cât poate sa tina acea plomba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Daca nu e pe infectie o face pe loc. Altfel e de tratament si dureaza..depinde

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Vad ca ma cam doare un pic măseaua aia cariata, asta denota ca ar fi infectata? Sau nu are legătură cu durerea?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mult. Ca la dentist...
Nu, nu ti-o pune pe loc. E o intreagă procedură. Sunt stomatologi care aleg să pună plombă provizorie, abia apoi una definitivă.
Uite, iti dau un link, unde poti citi toate etapele:
https://www.clinicadentaplus.ro/servicii/obturatie-de-canal/

| Ava1231 a răspuns:

Depinde, fiecare dentist are preturile lui.
Eu am dat 150 pe o plomba.
Depinde. Daca te doare dintele mai intai va scoate nervul, va dezinfecta si va mai dura pana iti va pune plomba. Daca dintele nu doare, e doar cariat, atunci iti pune plomba pe loc.
Depinde din nou. Depinde de tine de igiena pe care o ai, cum o ingrijesti. Eu am plombe de 5 ani si nu s au mai cariat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ava1231):

Mersi pentru răspuns frumoaso kiss

| StrongHeart a răspuns:

Maxim 50 lei consultatia cred.
Preturile le afli de la dr.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Preturile variaza in functie de medicul pe care il alegi.
Poate fi 100 lei, poate fi 200 lei.
La fel si plombarea poate fi 150 lei, 250 lei, 300 lei
Plombarea se face pe loc doar daca maseaua e sanatoasa, nu exista infectii, nu a ajuns caria la nerv etc etc. Lucrurile astea se observa la consultatiei si dupa o radiografie, e complicat sa prezicem noi pe net.