| Robert_Valy_1969 a întrebat:

Cât costă o operație hernie disc lombara la un spital de stat (cât se dă la doctor)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArchangelElohim a răspuns:

1000 mana intai, 500 mana a doua, 300 anestezistul

| Robert_Valy_1969 explică (pentru ArchangelElohim):

Mulțumesc, dar lămurește - mă cu mâna a doua

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Operatia facuta la STAT prin casa de asigurari de sanatate nu ar trebui sa conste nimic la doctor, ca doar medicilor le-au fost marite cu multe procente in trecut salariile tocmai pentru a nu mai lua spaga...dar spagarul ramane spagar si neam prost indiferent de cat ar avea salariul de mare, pentru el "lupul" cel lacom, oticum este putin.

este urat insa ca unii traiesc doar din spagi, la medici ma refer.
Sper sa dispara astfel de specimene din sistemul medical!
Sunt si medici care nu iau spaga, cinste lor!

| Robert_Valy_1969 explică (pentru Simpatic):

Da este adevărat, dar a trebuit să fac RMN ul prin CAS și trebuia să aștept 2 luni și jumătate, la liber s-a rezolvat într-o săptămână. Cine este vinovat?

| Simpatic a răspuns (pentru Robert_Valy_1969):

Vinovat este sistemul incompetent creat, unii pentru ca au un minim handicap beneficiaza toata viata de tratament gratuit 100%, de orice fel de investigatie,de indemnizatie si scutiti de neplata la taxe si impozite... desi multi dintre ei nu au cotizat niciodata nici la casa si nici la pensie de exemplu! multi nu au muncit in viata lor si au scos certificate de "hanicap" cu bani
altii la fel au fie pile fie nu stiu cum sunt mereu prezenti pe la medici, babele, mosii si alti ipohondri si reusesc sa isi faca analizele des prin casa fara sa plateasca;
unii care au cotizat o viata cand vor sa isi faca gratuit analize uzuale primesc raspunsuri de genul "numai sunt locuri pe luna asta, dar puteti peste 2 luni de zile", de cele mai multe ori 2 luni de zile este enorm!

Deci ma intrebi cine este de vina?

Iti spun eu cine, incompetentii care au creat acest sistem medical, ei, regulile si legile create de ei!

Aceeasi incompententi care la fiecare 4 ani cersesc voturi!

| Violleta2022 a răspuns:

La doctor nu se da nimic, ca-i chestie de "mita" ilegala si risti sa faci puscarie, inainte sa faci operatia.
Mai bine mergi la o clinica privata, daca tot ai bani si vrei sa-i dai pentru sanatatea ta, ca asa este normal si legal.
Sanatate multa!

| Robert_Valy_1969 explică (pentru Violleta2022):

Cum ar fi să vezi la știri. Un doctor a primit mită și a chemat DNA ul, nu pentru că era mică sumă ci pentru că este ilegal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu costa nimic la stat daca esti asigurat de sanatate.

| relian a răspuns:

De unde știi ca trei sa faci operație de care spui? Sa afli ce trebuie, ori ce ai mai exact, trei sa faci un RMN, ți se da un diagnostic, mergi cu RMN la ortoped, ala spune ce e de făcut, eventual iei spune și ce prețuri sunt.

Ca sfat, caută un doctor ce face intervenții de astea mai putin invazive, evita interventile clasice nu știu dacă mai face careva în Ro, zic ca idee.Interventia durează 30-60 min, după pleci acasă la fel cum am venit, adică nu defect, pleci reparat, dar zic pe picioarele tale, poți merge la munca după cineva zile.Asta dacă intr-adevar ai hernie.
Nu mai dati bani la doctori, uite așa învățați pe aici sa primească. Dacă tot vrei sa dai bani, mergi la privat, plătești, pleci liniștit

| Robert_Valy_1969 explică (pentru relian):

Știu exact ce am (hernie de disc lombara) doctorul mi-a spus dar nu mi-a spus cât să-i dau.La privat este undeva la 3000 de euro

| relian a răspuns (pentru Robert_Valy_1969):

Daca doctori așa o zis o fi.Nu spui văd nimic de RMN, ai făcut RMN, ori doar raza, sau doctori, a spus doar așa din experiență? Nu fi timid, spune ca nu-i nimic rău, de multe ori dacă dai mai multe detalii, chiar poți fi ajutat.

Vad spui stii EXACT ce ai.Din ce ai scris nu se vede ca știi exact.Sa știi exact trebuie sa știi exact la care disc. Spui ai hernie de disc lombara, lombară știi Cité discuri sunt? Vreo 5 discuri îs acolo lombar.

Dacă ai 5 discuri, exact e atunci cine spui am hernie de disc la L4-L5 un exemplu.Eu am întrebat dacă ai RMN pentru ca nici un doctor indiferent cit de meserioas ar fi nu poate spune exact ceva, doar după simptome sau o raza.
Poți avea hernie la un disc, poți avea la mai multe. Poti avea hernie la care discul sa fie doar bombat, ori poți avea hernie la care discu sa fie crăpat și sa iasă o parte din nucleu afara.

Referitor la plata, doctorul vrea sa îl plătești tu personal, ori tu plătești prin asigurare și ala vrea ceva în plus, șpagă cum zic oamenii?
Dacă el tia cerut bani, adică șpagă, tu spunea ca ești de acord, mergi la poliție, iei dau aia bani și te duci.Nu îl ierta, ala nu-i doctor, un doctor care cere bani, desi el este deja plătit, ala nu-i doctor, ala e satana. Daca nu ai văzut pe satana, asta e, la care vreo tu sa mergi.

Frate dacă ala vrea bani, sa meargă sa iei facă cabinet, clinica, acolo bage tarife, afișează prețurile, vine omu, plătește, toată lumea happy și cinstit.

3 mii de euro la clinica cu plata.Gindetse ca el este deja platit si destul de bine din ce am auzit, dacă ii mai dai și șpagă, o sa fie plătit mai bine ca cei de la clinici cu plata.

Eu așa aș face în locul tău, las bage la răcoare, ala nu merita sa profeseze.Ce bine mă simt aici în SUA unde nu exista așa ceva șpagă, pfff ce chestie înjositoare și nu știu, dar mi se pare neuman.
Cum am spus, un doctor dacă. este nemulțumit de salariu ce îl are la un spital de stat, este liber sa meargă altundeva, nu îl tine nimeni cu forță acolo.A făcut o școală pe banii guvernului, al oamenilor, na plătit școală, va trebuie sa profeseze și sa Cistite bani fcti de unde este angajat, cit de bun este, etc.

Un doctor care ia saga, te asigur ca nu este nici bun meseriaș.De ce zic asta? Gindeste ca ala s-a dus la meseria asta pentru bani, nu ca era el pasionat, ori avea ceva talente.Un om pasionat, care are talent, face acel job în primul rind pentru el, pentru oameni, apoi pentru bani.

Și pe aici pe TPU au fost ceva utilizatori care exact așa întrebau, ce meserii îs f bine plătite, ca ei acolo ar merge sa facă o facultate.Deci ca e pricep sau nu, pe ei banu ii interesează, nu ceea ce știu sa facă ce le place sa facă.
Cred ca stil si tu, atunci cine faci o treaba așa cu dea sila nu va ieși buna.Cind faci ceva cu plăcere, atunci toate merg bine.
Scuze ca scriu altceva decat ai întrebat tu, dar trebuie sa dispară și din Ro practica asta nesănătoasă dea da și primi șpagă.
Tu ce inverti sa faci, nu este bine.Stiu ca vrei sa te vindeci, crezând ca dacă ii dai albia mai multi bani, ala o sa facă ce anume? Crezi ca dacă dai șpagă, te. va opera mai bine și dacă nu-i dai mai altfel? Iei spun eu, indiferent cai dai ceva sau nu, operația va fi exact la fel, pentru ca el va face ce știe, cit știe, banu în plus nu-i da lui mai multa minte, mai multa experiență.

Crezi ca dacă nu-i dai nimic, gata hai sa îl fac pe asta pe jumate sau cum? Va trebuie sa iei facă meseria indiferent cai dai ori nu, deci va face exact aceiași lucrare.
Stai liniștit, doctori îs destui, așa ca unul mai putin, nu afectează pe nimeni.Dal în Gîț sa se sature de șpagă.Eu pe ăștia, dacă aș fi sa am așa putere, iar spânzura pe loc, dus în piața și spânzurat, doar așa poate se liniștesc.

Fa cum vrei, dar el primeste salariu, tu nu ai cum calcula cit va primi el.La privat 3 mii aia nu-i ia doctrul, ia clinica, el va fi platit din aia3 mii o parte, restul ia clinica, alți angajații etc.

Nu ai cum sa compari, or sa spui, daca la privat dai 3 mii, dai astuIa 2 mii sau 1500. El e platit deja data de guvern.

| Holiday a răspuns:

De ce pornesti de la premiza ca toti medicii sunt spagari nenorociti?

| Robert_Valy_1969 explică (pentru Holiday):

Nu am spus că sunt șpăgari nenorociți.Dar din câte am auzit se comportă altfel cu tine când le dai o "atenție"