| alexa_9800 a întrebat:

Cat costa un control ginecologic si in ce consta?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ColaCola a răspuns:

Depinde de la cabinet la cabinet.Eu am platit numai ecografia 25 de lei pentru ca aveam bilet de trimitere si nu am platit consultatia.
Pai, daca esti virgina nu e neaparat sa te urce pe capra decat daca ii spui tu ca ai observat o secretie urat mirositoare sau ai alte scurgeri, atunci te va urca pe capra si iti va lua de la suprafata un pic de secretie. Daca ai probleme cu ciclul, nu e placut ce iti voi zice dar, iti va baga defetul in fund pentru a-ti controla ovarele.Asa se procedeaza in mare la virgine.
Daca nu esti virgina, te va urca neaparat pe capra si va folosi doua valvule sunt ca niste linguri care vor separa peretii vaginului pentru a se uita acolo, s-ar putea sa simti o incomodidate, chiar putina durere daca nu ai facut-o de mult. Apoi iti va baga un betisor luuung pentru a lua secretie de pe colul uterin pentru Papanicolau si cam atat.
Mai intai de toate te va intreba daca ti-ai inceput sau nu viata sexuala si te va intreba de ultimul ciclu, daca il ai regulat, daca te supara ceva in mod deosebit.Cam atat. Funda?

1 răspuns:
| roxyflory a răspuns:

Depinde de la doctor, eu am fost in Constanta la un cabinet privat si m-a costat in jur de 70-75 lei. La spital, in schimb, e mai ieftin si daca nu ai bani poti sa te duci la doctorul de familie sa iti dea o trimitere la ginecologhappy