cami
| cami a întrebat:

Cat de eficienti sunt ochelarii de protectie-pentru calculator- (dioptrii 0 )? Protejeaza ceva, sau... e totuna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Am si eu8-) si am si LCD da mama tot zice sa-i port, m-am invatat cu eibig grin

| Slowmotioon a răspuns:

Chestia e ca LCD-urile(cu cristale lichide) cam nu afecteaza vederea, bine daca ai un monitor care Nu e Lcd,. bineinteles daca dtai mai mult de 60 min, in fata monitorului, asa fortezi ochii, eu am un prieten Fotograf de meserie si De vreo 5 ani are Lcd.si crede-ma ca nu se plinge ca ar avea probleme cu ochi.Si chestia cu ochelari multi zic ca sunt buni, alti zic ca nu sunt, Dar cel mai bine ar fi sa vez tu Cum ee.Ca asa sa te iei dupa fiecare, te orienteaza gresit.Succes

| fresHZoNe a răspuns:

Eu am ochelari cu antireflex si heliomat fara niciun fel de dioptrii. se cunoaste diferenta din primele minute.
esti mult mai odihnit/a iar la lumina puternica a soarelui lentilele se inchid la culoare si poti merge cu ei foarte frumos si afara.
eu ii port cam peste tot si sunt foarte bine. iti recomand si tie.

| continutfragil a răspuns (pentru fresHZoNe):

Si eu am la fel ca tine cu antireflex si heliomat si ii port peste tot. Si ma simt foarte bine. Chiar isi fac treaba si se vede diferenta! happy

| alexxaz a răspuns:

Te protejeaza pentru ca auaplicate niste starturi pe lentila care fac ca radiatiile de la monitoare si televizoare sa nu-ti afecteze foarte mult ochii. Incearca si vezi daca te simti bine cu ei, daca nu te deranjeaza eu zic sa-i porti ca rau nu-ti fac.

| cheloo74 a răspuns:

Parerea mea este ca nu au nici o utilitate. Daca ai niste bani de cheltuit degeaba atunci cumpara. Daca esti predispusa la probleme cu ochii atunci vei avea probleme indiferent daca porti sau nu. Uite iti dau cazul meu. Am 35 de ani. De cand am invatat sa citesc am citit tot ce mi-a picat in mana si mi-a trezit interesul, in toate pozitiile si la toate tipurile de lumina. Am calculator de 10 ani de zile si am cred ca mii de ore petrecute in fata monitorului si nu am nici cea mai mica problema cu ochii. Concluziile le tragi singura.

| thestiffmeister1 a răspuns:

E aceeasi chestie... e vrajeala faza cu ochelarii pentru. protectie, iti strici ochii pentru. ca tu te uiti multe ore la un ecran aflat la 30 de cm, iar ochiul uman a fost conceput sa priveasca lucrurile mai la distanta si daca tu privesti monitorul ochiul se adapteaza, la fel iti strici ochii si cand citesti, de asta se si spune ca vai de mine oamenii care poarta ochelari ar fi destepti happy Asa ca stai linistita, ochelarii nu te ajuta cu nimic la calculator ba chiar iti strica ochii mai tare, dand senzatia creierului ca totul este in ordine cand de fapt nu e si inca ceva ei isi fac reclama ca sa mai scoata bani e un fel de mafie si aiciwinking Te sfatuiesc sa faci cate o pauza o data la 40 de min si sa privesti pe fereastra la lucruri aflate la departare asa nu iti vei strica vederea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si eu as avea nevoie de asa o informatie, tinand cont ca eu am -3, 25 dioptrie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ce nu e nici o diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt f eficienti, protejeaza ochii, deoarece atunci se solcita f mult

| sohodol2003 a răspuns:

Daca ai un monitor CRT (cel cu dimensiuni mari la carcasa) este util folosirea ochelarilor antireflex, la LCD nu trebuie.

| Grerosu_Dana_1988 a răspuns:

Personal daca nu port ochelari de protectie dupa 10 ore de lucru in fata calculatorului (sunt graphic designer) am dureri de cap puternice. Sfat: purtati ochelari de protectie rau nu are cum sa va faca!

| Chirchiboi_Stefan_1987 a răspuns:

NU e totuna....eu folosesc zilnic ochelari pentru protectie calcuator. La birou si acasa folosesc cate 2 monitoare destul de mari ( 24" fiecare ). Day-job - transport ( coordonez camioane ) si acasa lucrez la site-uri. Folosesc lentile fara dioptrii.
In primele zile de folosire nu se observa mare lucru, doar sa la sfarsitul zilei nu te mai simti atat de obosit. Dupa mai multe zile de utilizare a ochelarilor, incearca sa lucrezi fara ei. Atunci o sa observi diferenta.
Lentilele nu sunt cele clasice cu antireflex. Eu folosesc lentile cu protectie impotriva luminii albastre.
Am ochelari de aici: www.eyestore.ro
Preturile sunt acceptabile, mai ales ca doar lentilele costa minim 240 lei in optica.

| gheorghe10 a răspuns:

Ochelarii din sticla transparenta in vizibil absorb in ultraviolet (UV) si deci, protejeaza ochii impotriva radiatiilor emise de monitoarele si TV CRT. Asta deoarece sticla este opaca pentru radiatiile UV datorita impuritatilor de metale polivalente. Daca ochelarii nu sunt din sticla, ca de exemplu din plastic, trebuie verificat daca absorb in UV. Pentru monitoare LCD este foarte probabil ca ochelarii fara dioptrii sa fie inutili.