| hypothesis a întrebat:

Cat de important este sa va faceti analize medicale anuale(sau la intervale stabilite de timp) si care considerati ca sunt cele mai importante analize pe care trebuie sa si le faca o persoana periodic?
Sa spunem de exemplu:consultatiile periodice la stomatolog. Ce alte analize/consultati si unde mai propuneti?
Astept raspunsurile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte important, pentru ca astfel poti trata precoce posibile boli.
O simpla hemoleucograma si un sumar de urina iti arata cat de in ordine este corpul tau.
Sangele spune totul despre tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cele mai importante sunt: hemoleucograma, plachetele(trombocitele), transaminazele(tgo, tgp), vsh, colesterol, glicemie + sumarul de urina. Acestea reprezinta strictul necesar pentru a depista din timp problemele.

| Mario76 a răspuns:

Depinde de varsta. Presupun ca esti tanar. Ca atare, anual, este bine sa faci setul de analize uzuale la sange, ecografie abdominala totala, EKG, spirometrie, tensiune si puls, examen de urina. Daca crezi ca e necesar si ai ceva simptome, ORL si Oftalmo...