| madalina77 a întrebat:

Cat de importante sunt proteinele intr-o dieta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Claudiu25 a răspuns:

Uite aici un articol despre importanta proteinelor in orice dieta: http://sanatos.gustos.ro/articole/sanatos-ro/proteinele-esenta-vietii.html

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt foarte importante. Fara o alimentatie care sa contina si proteine ne putem imbolnavi grav. In unele cazuri (diabetul) este recomandat sa mananci carne sau alimente bogate in proteine. Ai aici cateva adrese care sa te lamureasca mai bine
http://www.e-referate.ro/referate/Importanta_proteinelor2005-03-18.html
http://www.topsanatate.ro/......26334.html
http://www.e-referat.net/......at.net.doc

| unuzero a răspuns:

Depinde. daca dieta este impusa medicalwinking daca o tii benevol...ar trebui sa te opresti acum!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proteinele pot fi asimilate din produsele vegetale sau animale... dar sunt anumiti aminoacizi esentiali care nu pot fi sintetizati de organism, ei gasindu-se numai in carnea de pasare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti in convalescenta, ai nevoie de un aport mai mare de proteine. Altfel, ar trebui sa consumi cate 2 grame de proteine pentru fiecare kilogram al corpului (de ex, daca am 52 de kg, ar trebui sa ingerez cam 100-105 grame proteine pe zi).

| *cristina* a răspuns:

Proteinele sunt la fel de importante intr-o dieta ca si lipidele si glucidele. Muschii, pielea si oasele contin proteine in cantitate mare, si oricum fiecare celula din corp ul uman se foloseste de proteine (pentru reinnoire celulara, pentru fortifiere, pentru secretia de enzime, etc). Din carne, lapte, oua si peste obtinem proteine omplete (care contin cei 8 aminoacizi de care are corpul uman nevoie).