| anonim_4396 a întrebat:

Cat de repede se poate depista o eventuala sarcina?
cand este bine sa se efectueze testul de sarcina pentru a depista sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depinde...se poate depista si dupa 7 zile de la contactul sexual -daca conditiile indeplinesc aparitia unei sarcini-

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa fii sigura, fa-ti un test din urina de dimineata cam in a 5 a-a7 a zi de intarziere a menstruatiei. Testele facute mai inainte pot sa se pozitiveze daca esti insarcinata, dar exista riscul rezultatelor fals negative (sa fii insarcinata si testul sa nu se pozitiveze).

| nicky a răspuns:

Dupa 7-10 zile de la contactul sexual poti sa-ti faci testul

| dulcineea a răspuns:

Un rezultat sigur il obtii dupa 14 zile de intarziere a manstruatiei. Asta mi-a spus mie ginecologul. Minte el, mint si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai sigur este dupa intarzierea ciclului, dar mai poti verifica luanduti temperatura in fiecare dimineata, dupa 7 zile de la contactul sexual, temperatura trebuie sa fie mai mare decat temperatura normala a corpului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartea spune ca dupa 7 zile de intarziere a cm