| Silvia93 a întrebat:

Cat de sanatoase sunt ouale? Ma uit aproape zilnic la un vlog de familie #itsjusdyslife si vad ca mananca 2 persoane si o fetita de 3 ani in fiecare dimineata oua omleta,intr o zi cu bacon in alta zi cu castraveti, dar numai oua. zilnic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot consuma maxim 6-7 ouă/săptămână, sau cel puţin 1 ou/zi; de asemenea, se recomandă să NU depăşeşti cantitatea de 2 ouă/zi.

IDEAL ar fi un consum MEDIU de 3-4 ouă/săptămână, împărţite în două mese, cu o "pauză" de 3-4 zile între ele.

Pentru detalii vezi articolele de la linkul :
http://sanatate.acasa.ro/dieta-nutritie-4/ouale-si-colesterolul-163488.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......e-oua_3813

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| EmanuelEmy7 a răspuns:

Daca mananci un ou ochi in fiecare dimineata, corpul tau va fi plim de energie si proteine, toata ziua!

| Cosmin86 a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Doar de energie... de proteine nu prea.

Un ou are 7 grame de proteina ( din cele 150 necesare zilnic ).

Eu am zile cand mananc 6-7 oua dimineata, cand am antrenament dur big grin

| EmanuelEmy7 a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa-ne! big grin

| vampyremisa a răspuns:

Ouale sunt sanatoase. Ele contin grasimi usor emulsionabile(care se 'faramiteaza' usor) de bila.

Răspuns utilizator avertizat
| psiholog0de0mic a răspuns:

Oua in fiecare zi nu e sănătos, dar am auzit ca daca mananci 2 oua pe zi dar odata la 2-3 zile merge