| anonim_4396 a întrebat:

E nesanatos daca mananc oua zilnic? mananc in fiecare dimineata 2 oua prajite sau omleta cu inca niste bacon si niste legume, si maica-mea zice ca nu-i prea sanatos atatea oua.

Răspuns Câştigător
| zasha a răspuns:

Studiile recente au aratat ca prin consumul unui ou intreg pe zi nu se inregistreaza cresterea nivelului de colesterol si nici nu creste riscul bolilor cardiovasculare la persoanele sanatoase. Insa daca o persoana are deja nivelul colesterolului crescut, se recomanda reducerea consumului de oua intregi la 2-3 pe saptamana. Chiar daca ouale contin destul de mult colesterol, totusi cantitatea de grasimi saturate nu este atat de mare. Acelasi lucru se poate afirma si despre creveti si scoici, care nu pun probleme daca sunt consumate cu moderatie, mai ales daca nu sunt gatite prin prajire in unt sau ulei.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Consumul de oua recomandat este de 3-4 pe saptamana.

| Salahadin73 a răspuns:

Este foarte nociv. Ultimile studii au aratat ca te poti transforma in gaina daca mananci multe oua.

| RazerAbyssus a răspuns:

Nu e sanatos daca le prajesti.

| Loghin_Alina_1985 a răspuns:

Nu sunt sanatoase sa mananci in fiecare zi...Normal e 2-3 pe saptamana