| king5151 a întrebat:

Cat dureaza concediu medical la profesori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de afectiune. Legea nu spune cat este minimum dar spune ca maximum este 183 de zile intr-un an. Deci poate porni de la o zi si se termina la 183.
Redau: "Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, sunt:

a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;

b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;

c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;

d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;

e) concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal."

| mihai69 a răspuns:

La fel ca la orice altă persoană.

| king5151 explică (pentru mihai69):

Cat

| elemonis a răspuns (pentru king5151):

Buna.
Depinde cat concediu medical i s-a dat de la medicul de familie.

| king5151 explică (pentru elemonis):

Dar minim cat poate fi

| mihai69 a răspuns (pentru king5151):

Cât decide medicul.

| Lioana a răspuns:

Concediul medical dureaza cat dureaza boala de care sufera persoana. Medicul decide.

| Allemando a răspuns:

Concediul simplu durează 20 de zile, cred