| Ilies_Emanuel_1988 a întrebat:

Cum de calculează concediu medical

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.10.(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
ART.17.(1)Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã se determinã prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10.
(2) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã, determinatã de tuberculozã, SIDA, neoplazii, precum şi de o boalã infectocontagioasã din grupa A şi de urgenţe medico-chirurgicale stabilite în condiţiile prevãzute la art. 9, este de 100% din baza de calcul stabilitã conform art. 10."

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună, eu am găsit aici metoda de calcul pentru concediu medical: https://cariera.ejobs.ro/concediu-medical-intrebari/