| Danescu_Daniel_1999 a întrebat:

Cat ma costă analizele de sânge? Menționez ca sunt elev la Liceu. M-Am înțepat accidental cu un ac folosit de o persoana cu diabet... Îmi este tare frica sa nu fi luat vreo boala. Dau funda!
ps. Sunt din Craiova

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici nu sunt medici. Mai mult, analiza costa functie pentru ce iti trebuie. Adica daca o faci pentru mai multe boli costa mai mult. Adica daca vrei s-o faci pentru diabet (desi acesta nu se ia) costa sa zicem 10 lei dar daca vrei sa o faci pentru diabet si SIDA te costa cateva sute de lei. Am dat un exemplu sa nu-l iei de bun. Daca esti curios te duci la o policlinica si intrebi sau au afisat. Nu-ti taie nimeni capul daca intrebi.

| CuriousStuff a răspuns:

Niste analize de sange "de rutina" + analize pentru testare la bolile care se transmit prin sange o sa te coste in jur de 150-300 de lei, in functie de ce vrei mai exact si preturile laboratorului. Poti insa sa-ti iei un bilet de trimitere de la medicul de familie pentru analize si sa cauti un laborator care mai are fonduri si totul o sa fie gratuit. Iti recomand ca prima data sa gasesti laboratorul, sa intrebi de fonduri, eventual chiar sa-ti faci programarea si apoi sa-ti faci biletul de trimitere.
Diabetul nu se ia daca te intepi cu un ac folosit de o persoana cu diabet. In schimb hepatita, HIV, sifilis si altele mai putin cunoscute, da.