| Joanap a întrebat:

M-am intepat accidental cu acul de la un bătrân imobilizat la pat in vârstă de 70 de ani, i-am făcut o injecție cu clexane in burta și când am scos acul pentru o secunda am ametit și m-am intepat rău in deget, mi-a curs sânge. Persoana nu știe dacă are vreo boala cu transmitere, HIV, hepatita b sau c, sifilis, însă este cam galben la piele și are burta mare. Acum 3 săptămâni a fost operat de urgență de fractura la femur, analizele i-au ieșit toate in termeni normali, totuși mă tem foarte mult.
Ce mă sfătuiți să fac? Medicul de familie mi-a zis că să mă testez peste 6 luni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asculta de medicul de familie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca e galben si are burta mare, s-ar putea sa aiba ciroza. Nu stiu daca ciroza se ia, dar nu cred ca e ok sa te intepi cu acul dupa nimeni. Fie el sanatos sau nu. Fa-ti analize.

| danm22 a răspuns:

Nu mai face injectii daca esti pros t.