| Victoria18 a întrebat:

Daca am stors mult sange dupa ce m-am intepat cu o foarfeca neruginita accidental, o sa patesc ceva chiar si asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca ai stors sange a facut numai rau si absolut nici un bine. Ai strivit tesuturi, ai rupt capilare, ai ajutat bacteriile sa patrunda mai adanc, ai împiedicat organismul sa formeze o barieră de fibrina. Nu stim daca vei pati ceva, dar daca vei pati, va fi din cauza storsului

Bula
| Bula a răspuns:

Vei muri.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu o sa patesti nimic.

| kar1GaNNN a răspuns:

Stai linistită, pe mine cand eram mic ma mușcat câinele meu si nu era vaccinat si nu am pățit nimic.

| Raducons a răspuns:

Nu o sa patesti nimic, se va vindeca

| AlexSalling a răspuns:

Dezinfecteazate cu Rivanol si bandajeazate.

| ovidiu123432 a răspuns:

Eu zic ca nu, dezinfecteaza rana mai bine si n-o sa patesti nimic zic eu.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Probabil ca nu.Dezinfecteaza rana si daca vezi ca se infecteaza atunci sunt probleme.

| iRaulq a răspuns:

Salut, în primul rând îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat.
Acum pentru început spală-te cu apă rece pe rana dupa care îți sugerez să dezinfectezi mai bine cu un Rivanol sau să pui Betadina în acel loc deoarece fie că e ruginită sau nu e tot fier. Iar apoi bandajezi și lași așa maxim o zi!

Cu Drag, Raul!