| Adex a întrebat:

Cat timp ai voie sa iei probiotice, exista o limita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nu este o limita, dar nu exagera cu ele. Cel mai bine este sa le iei asa cum le-a prescris medicul sau dupa indicatiile din prospect.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bacteriile alea bune mor in acidul din stomac, asa ca se alege praful de ele.

| WhiteLife a răspuns:

"These sources are non-dairy fermented foods and beverages, non-dairy and non-fermented foods such as fresh fruits and vegetables, feces of breast-fed infants and human breast milk. The probiotics that are used in both humans and animals are selected in stages; after the initial isolation of the appropriate culture medium, the probiotics must meet important qualifications, including being non-pathogenic acid and bile-tolerant strains that possess the ability to act against pathogens in the gastrointestinal tract and the safety-enhancing property of not being able to transfer any antibiotic resistance genes to other bacteria. The final stages of selection involve the accurate identification of the probiotic species."

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4949924/

| Yuoia a răspuns:

Daca sunt pilule, este o limita. Iti spune medicul.
Daca sunt naturale -iaurturi, bors de putina- nu e nici o limita.

| Stefantar a răspuns:

Nu există nicio limită pentru a lua probiotice, dar trebuie să vă amintiți că puteți obține bacterii bune din alimente. Medicul meu mi-a recomandat să folosesc probiotice periodic. De exemplu, luați-le pentru o lună și apoi faceți câteva săptămâni sau o lună de pauză. De asemenea, puteți începe să le utilizați ori de câte ori vă simțiți slabi și aveți nevoie de puțin sprijin pentru starea generală de sănătate. Probioticele nu sunt medicamente, dar există o mulțime de mărci diferite, așa că atunci când le luați, încercați să schimbați mărcile și să vă monitorizați bunăstarea. Efectele secundare sunt rare, dar dacă simțiți ceva în neregulă, contactați imediat medicul dumneavoastră.