| adytza98 a întrebat:

Cat timp ar trebui sa mananc morcovi sa imi recapt putin din vedere si la cat timp sa mananc un morcov am 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| meriuss a răspuns:

Daca as fi putin ironic ti-as spune manaca pana o sa vezi.pentru vedere ti-as recomanda ficat ce contine vitamina A; morcovul contine caroten care este transformat in vitamina A, pestele, spanacul, laptele si ouale sunt bune deasemeni pentru vedere cica "o lingura de zarzavat cu putin ulei poate creste nivelul de luteina din sange cu aproape 90%" " "luteina". Aceasta protejeaza ochiul prin formarea unor pigmenti in macula. Pigmentii ajutala filtrarea fascicolului nociv de lumina albastra care poate distruge ochiul."

1 răspuns:
| Zartbitter a răspuns:

Morcovul este unul din alimentele ce conțin vitamina A, care ajută la menținerea sănătății aparatului vizual.
E vorba de menținerea în condiții bune, nu de îmbunătățire. Dacă ai probleme cu vederea, nici morcovii și nici vitaminele nu te ajută prea mult. Îți poți corecta vederea purtând ochelari sau chiar lentile de contact.
Consultă un specialist și urmează-i sfaturile.

Ideea este să eviți să faci lucruri care îți afectează vederea, cum ar fi privitul prea mult timp la ecranul calculatorului, privitul de la o distanță nepotrivită sau un monitor a cărui imagine este slab calitativă, cititul cărților pe lumină slabă, statul în fum de țigară etc.