| MeAndMe1000 a întrebat:

Morcovii au o vitamina care este buna pentru ochi, vitamina A, nu?
Daca mananc multi morcovi o sa pot scapa de ochelari? Cam cat timp ar trebui sa mananc morcovi si cati ar trebui sa mananc pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ochelarii sunt purtati pentru corectarea viciilor de refractie ale ochiului( miopia, hipermetropia, astigmatismul). Aceste vicii de refractie nu au legatura cu vitamina din morcovi --- ele nu se vindeca oricat de multi morcovi ai manca!

| Maariiaa a răspuns:

Da,morcovii sunt foarte buni pentru vedere și au vitamina A.
Nu te pot scăpa însă de ochelari, odată ce problema o ai.
Nu înseamnă că nu trebuie să mănânci morcovi. Morcovii ajută și organismul, sunt foarte sănătoși și este o legumă.
Consumă un morcov pe zi măcar.

Numai bine.

| danutza_2917 a răspuns:

Cunosc persoane care au scapat de ochelari, altele la care le-au scazut dioptriile pentru ca au consumat acest supliment http://aloeveraforever.ro/produse/suplimente-nutritive/forever-vision. Nu stiu ce fel de afectiune ai tu si cat de grava este, dar acest supliment te va ajuta sigur. Sanatate!

| emima a răspuns:

Da intr-adevar contin vit A dar nu te scapa de ochelari

| Coco2730 a răspuns:

Daca doresti sa scapi de ochelari, pentru anumite probleme exista solutiile urmatoare: tehnica Alexander, tehnica Bates, exercitiile pentru ochi derivate din yoga.

| frumusikasuper1000322 a răspuns:

Nu cred ca scapi de ochelar daca mananci multi morcovi si e adevarat ca e pentru ochi dar poti scapa daca ii porti si te joci mai putin la calculator adica 40 de min apoi 20 stai pe afara si la tv mai putin si cred ca la 18 ani daca o sa fie nevoie nu se stie deci daca este nevoie o sa-ti faca operatie cu laser dar depinde daca iti scade sau iti creste dioptria(nu stiu cum se scrie)

| stelistu30 a răspuns:

3 morcovi pe zi timp de 2 luni funda?

| fuckThisLife a răspuns:

Sunt buni pentru ochi dar nu te vor scapa de ochelari happy

| Yarinn a răspuns:

Nu poti scapa de ochelari mancand morcovi. Eu port ochelari de 5 ani; am luat si suplimente (vitamina A si altele) si nu s-a schimbat nimic. In ultimul timp chiar mi-au crescut dioptriile.
Daca ai hipermetropie, ai sanse sa-ti treaca in timp, insa la miopie nu e atat de usor, din cate stiu eu. Cel mult iti poate stagna cu ajutorul vitaminelor, dar de scazut, nu am auzit.