| anonimulll12345 a întrebat:

Cat timp dureaza in clinicile private pana vin rezultatele de la analizele de rutina sa depisteze daca totul este in parametrii normali sau nu, de exemplu pentru rinichi, ficat sau diverse analize de sange
Oare vin la o zi, doua de la data efectuarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Azi a fost ultima zi din minivacanta de rusalii, toti au stat acasa nu au fost medicii la serviciu, de maine reincep toti munca, si analizele o sa i ti iasa de maine incolo depinde cît le ia sa le faca 2 sau 3 zile, pe sfarsitul saptamînii le primesti, joi sau vineri, daca nu saptamana viitoare luni. Asta e ai rabdare ca sigur nu au numai analizele tale de facut, mai sunt si altii care asteapta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de analize. Sunt analize de sânge care se fac și în 10-20 min daca e urgenta.

| anonimulll12345 explică:

Simptome: Simt un disconfort la zona ficatului, mi-au aparut puncte cosuri mici rosii pe piept si spate, si am edem la ochi, o am de mai multi ani - edemul la ochi imi este si genetic in familie Nu am alte simptome specifice
Am 30 de ani alcol obisnuiam sa consum moderat multi ani la rand o perioada de sub 1 an am exagerat cu bautura. Dieta mi-a fost proasta dintodeauna constand din semi-preparate, conserve. Intr-o perioada de 1 an de zile cat timp am baut mai mult am mancat extrem de putin m-am malnutrit slabind considerabil. (am fost si in depresie severa)
In prezent nu am mai consumat alcol deloc de 1 an de zile, dieta mi-am imbunatatit-o dar numa foarte recent, nu tine de pofta de mancare ci doar nu am posibilitatea sa consum mancare gatita.
Este adevarat ca ciroza nu are tratament decat prin schimbarea modului de viata? - Daca nu beau deloc si mananc mai multe fructe si legume - situatia nu se va agrava? Sunt in strainatate nu pot merge la doctor in perioada urmatoare