| boNNeR a întrebat:

Am o nelămurire ceva mai delicata. Acum doua luni mama mea a avea niste dureri abdominale a fost la medic si a făcut un test de urina din care a ieșit o infectie urinara cu flora mixtă. A urmat un tratament un timp dar mai mereu avea senzația ca ceva o apasă sub burtă. Intr-o zi situația s-a agravat si avea dureri mari sub burta. in urma mai multor investigații nu ii găsise nimic la rinichi, stomac, ficat etc. In urma unui control ginecologic si al unui CT o doctorița ii spunea ca arată a tumoare. in spitalul in care a fost internata i s-a făcut mai multe analize inclusiv de sânge si papanicolau. Doctorița își schimbase părerea deoarece ii ieșise ceva infecție la sânge. Spunea ca are si ascită dar cu asta nu stiu exact care e treaba deoarece au făcut ceva analize si in privința asta dar nu ieșise nimic îneregula(ceva de genu). Doctorița spunea ca nu poate spune exact ce e dar știe sigur ca e de operat asa ca au trimis-o la Cluj, pe biletul de trimitere scria "suspiciune tumoare ovariana maligna" între timp a venit testul papanicolau si a ieșit negativ la leziuni maligne sau ceva de genu. In cele din urma la Cluj au spus ca nu stiu ce e doar după ce o deschid ii vor spune mai clar. După operație au extirpat tot (uter, ovare ..etc) si au spus ca e cam aceeași treaba pe care a spus-o doctorița. Acum i-au trimis la biopsie si așteptam rezultatele peste 21 de zile. sunt îngrijorat medicul i-a spus sa revină peste 3 luni la control si înainte de operație o doctorița rezident i-a spus ca vor vedea daca trebuie sa scoata tot sau nu si ca spera sa nu ii fii afectat si vezica. Acum după operație mama mea e îngrijorată pentru ca au scos tot si se simte destul e bine. medicul i-a sups ca in 6 luni e ca noua dar ea se teme deoarece au extirpat tot si de doua zile simte niște dureri atunci când urinează si nu știm la ce rezultate sa ne așteptam. Analizele la sânge au iesit bine înaintea operației. papanicolau negativ. dar totuși as dori părerea altor persoanei. Ofer funda! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Papanicolaou nu prea are legatura cu tumorile ovariene. Trebuie sa fi facut si o analiza specifica pentru asta, a marker-ului tumoral CA 125. Ar fi de folos informatiile din epicriza/scrisoarea de la externare. Oricum, tot ce puteti face e sa asteptati rezultatele histopatologice si sa urmati sfatul medicilor daca va trebui sa urmeze tratament sau nu.

| boNNeR explică (pentru Porcusorul):

Marker-u tumoral a iesit 106 sau ceva de genu

| Porcusorul a răspuns (pentru boNNeR):

106 nu e mare.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din păcate este boala secolului si anume cancer.

| Caro34 a răspuns:

Buna! Nu te îngrijora! Pune toate grijile intr-o rugăciune caldă catre D-zeu. Cu ajutorul Lui se va face bine mama ta. E normal ca dupa operatie sa mai aiba anumite dureri, doar ceva lipseste si nimeni nu mai ia "munca" acelor organe insa sunt semne bune cu acele teste negative. Mamei ii trebuie alimentație sănătoasă, lichide multe, miscare, credința si infinită răbdare si iubire. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Caro34):

IESI! Du-te dracu' de idiot ca daca se ruga la f**-l in gura de Dumnezeu gata e sanatoasa, de aia suntem noi toti sanatosi? Hai mars de aici ...cretinule.

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca raspunsul tau, de asemenea, nu a ajutat prea mult. Macar eu am avut o idee, dar tu ai venit cu jigniri la adresa altor oameni care nu au avut nimic cu tine! Cred ca bunul simt ar trebui sa te traga de maneca si sa te scuzi! Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Caro34):

Reactionez urat cand aud de religie, si de fapte inutile

Asta e, nu o lua prea tare.

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog, respecta opiniile altor persoane pe care nu le cunosti! Bunele maniere te obliga sa fii om! Daca pe tine nu te intereseaza Religia, asta nu inseamna ca trebuie sa fii badaran cu ceilalti! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru ea, nu sunt doctor sa ajut din pacate. sad