| nukeyly a întrebat:

Cat timp poate supravietui virusul rabic/turbarea in saliva cazuta pe sol sau in afara gazdei purtatoare in alte conditii, virusul viu poate fi purtat de vant? Rabia/turbarea afecteaza oameni si animale, dupa manifestare nu are antidot.

Dar merge la insecte oare? Ca insecte care transmit virusi avem muste tantari capuse.
Fluturi turbati si agresivi ati intalnit/vazut/auzit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ka0ru a răspuns:

Chiar daca ar exista fluturi cu rabie, nu au aparat bucal special pentru intepat alte animale cum au tantarii spre exemplu. Trompita lor e strict un pai pentru nectar.

| Levington a răspuns:

Acest virus se transmite doar prin muscatura! Foarte rar se transmite prin saliva!

| nukeyly explică (pentru Levington):

Dar cum se poate transmite prin zgarietura, de la o pisica? Unghiile sunt uscate de regula si nu au saliva lichida pe ele sa fie "active".