| Rometry a întrebat:

Lunea trecută am facut varicela, mi-au iesit primele bubițe pline cu lichid, iar astăzi a trecut mai bine de o săptămână și ele incep sa se vindece, lichidul din ele sa arate ca un puroi si dupa unele se fac ca o crustă. Intrebarea este, pot iesi afara? ( nu in colectiv) Singur, am nevoie sa ma plimb putin, imi cade moralul daca stau foarte mult timp in casa. Afectează cu ceva ieșitul afara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Medicii spun că un copil cu varicelă poate fi scos afară în momentul în care toate bubiţele s-au uscat – prezintă cruste. Asta deoarece atunci el nu mai este contagios și nu mai există pericolul de a transmite boala mai departe."
"Lor nu le face rău aerul curat, nu afectează cursul bolii, însă intră în contact cu alți oameni și, astfel, le transmit și lor virusul."
https://www.publika.md/......02808.html

1 răspuns: