| Monimoni1996 a întrebat:

Cat trebuie sa fie glicemia cand se face insulina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce faci injecția cu insulină, glicemia scade la nivel normal, în jur de 100. Dar nu trebuie să fie, asta depinde de dozaj, care îl decide medicul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Insulina este prescrisa de medicul diabetolog in functie de rezultatele analizelor. In special, daca medicamentele administrate oral nu dau randament.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum adica? Cum trebuie sa fie inainte sau dupa insulina?

| Mmn a răspuns:

Important e sa scada cat mai aproape de valorile normale. Vaorile normale intre 70-120. Depinde ce doza i-a recomandat medicul.

| Mmn a răspuns:

Cunosc un caz care a ajuns in spital cu glicemie 300 si au reusit sa o stabilizeze in jur de 180

| Monimoni1996 explică (pentru Mmn):

El se stabilizase la 160, dar dupa a inceput sa ii creasca iar, a inceput si doctor sa ii zica nu stiu ce alaltaieri si i-a crescut iar, el s-a panicat, s-a stresat, speriat si se gandeste numai la asta, sper ca o sa vina bine dupa ce vine acasa si ..sa vedem acum

| Mmn a răspuns:

Sa stea linistit..cu rabdare, liniste, un regim adecvat si tratament o sa reuseasca. Poate in timp daca merge bine poate sa ajunga la pastile si sa scape de insulina. Trebuie vointa chiar daca e greu ca iti schimba stilul de viata.

| Monimoni1996 explică (pentru Mmn):

Dupa parerea ta ar fi ok sa mearga si la alti medici? Gen alt oras, el a fost la Valcea, presupun ca nu sunt specializati pe asa ceva...o sa il intaresc cat pot de tare, il apuca nebunia numai cand vede ace.el nu era omul de asa ceva

| Mmn a răspuns:

Ar fi bine sa mai consulte si alti medici mai buni si sa faca controale periodice. La inceput e greul. Si tot raul spre bine. Multa sanatate!