| cenumesapunaici a întrebat:

Cate banane e bine sa mananci pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Nu sunt contraindicate, dar stim ca ce este mult strica.
http://www.feminis.ro/......10572.html
O zi buna:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există o anumită cantitate limită dar cum orice-i mult strică, ar fi indicat 2-3-4 /zi
Doar n-o să mânanci 10-15/zi...să fim serioși.
http://www.ele.ro/......nane-24829

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este indicat sa mananci atat fructe cat si legume. LEGUMELE se pot consuma intr-o cantitate moderata, adica pana cand iti da senzatia de satietate, insa lucrurile stau altfel in ceea ce priveste FRUCTELE deoarece ele au zahar,(exemplu : 3mere si 2 pere este echivalent cu 15 LINGURI (nu lingurite) de zahar. este bine sa mananci maxim 3 fructe pe zi dintre care acestea pot fi banane.

| Holy2010 a răspuns:

1 kilogram de banane are 900calorii, majoritatea din glucide si 3, 5-6g potasiu. Adica doza zilnica recomandata doar din acele banane. Asta conform americanilor, pentru ca in Romania doza zilnica recomandata e mult mai mica.
Pentru cineva care are activitate fizica sustinuta, e in crestere sau e vegetarian e ok sa mananci un kilogram dar daca tu mananci normal, esti sedentar, mai ai si kilograme in pus sau predispozitie la diabet chiar nu vrei sa adaugi atatea glucide si calorii dietei.

| Armenianeek a răspuns:

Câte îți pică bine laughing

| The1CatHacker a răspuns:

Nu prea exista o limita. Eu mananc vreo 10 pe zi si nu am nici o problema. Sunt foarte sanatoase si au multi nutrienti. Nu asculta la oamenii neinformati si inchisi la minte. Poti mananca cate doresti big grin sunt si sanatoase.