| Alexia20 a întrebat:

Cate calori ar trebui sa consume un copil 12-16 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| William a răspuns:

Calorii nu calori.

| Syndre a răspuns:

Depinde în funcție de sex, înălțime, greutate și nivelul de activitate.

| IoanaPsy a răspuns:

Pentru ca se afla in crestere, in jur de 2500-3000. Dar nu calorii goale (junk food, cola, biscuiti etc.), ci din alimente nutritive, care sa acopere toata gama de nutrienti (carbohidrati, lactate, proteine, vitamine).