| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Cate calorii are grisul cu lapte? Ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Asta e adevarat pentru animalele de la coada regnului. Hai sa luam de exemplu leul. Leul sta toata ziua la umbra si unii lei nici macar nu vaneaza. Li se aduce la bot. Ai vazut vreodata leu gras? Nu. Crezi ca numara calorii? Nu. Daca mananci ce trebuie e imposibil sa te ingrasi. In medii prospere nu exista animale grase exista doar mai multe animale.

Hai sa luam cainele. Ai vazut vreodata lup salbatic gras? Nu. Ce se intampla cu cainele cand il iei in casa si ii dai sa manance ce mananci tu? Se ingrasa. Pisica? La fel.

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Cum definesti "ce trebuie "?
sau cum ar fi sa adaugam la ce trebuie si "cat trebuie"
pana la urma ingrasatul este o aritmetica simpla cat halesti- cat consumi la alergare de ex = cat te ingrasi/slabesti.
si mai e ceva, leul ala pe care-l vezi tolanit la umbra ziua e in "pauza de tigara". ala alearga de-l ia mama naibii noaptea. ca alearga dupa o antilopa ca alearga dupa o leoaica mai indaratnica, asta e treaba lui. Dar alearga.
O seara faina!
p.s. si da, e adevarat ca mancam mizerii care ne dau peste cap metabolismul.
O seara faina!

| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Ok in cazul asta poti sa imi explici cum de sunt oameni care mananca oricat si nu se ingrasa? Toti avem un prieten asa.

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Au un metabolism care ii avantajeaza si au o anumita constitutie.
toti avem in familie "grasul" familiei si "paiata" familiei.
de regula grasul este bonom, pofticios, mancacios fara fandoseli, uneori sedentar, uneori bun bucatar etc.
paiata este nervosul familiei, agitat, sclifosit la mancare, selectiv, pretentios chiar.

| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Pai daca e simpla aritmetica nu ar trebui sa functioneze pentru toata lumea? De ce la oamenii care mananca oricat si nu se ingrasa te gandesti la metabolism si la oamenii care se ingrasa doar cand se uita la ciocolata te gandesti la calorii? De ce schimbi logica?

Greutatea ca orice alt lucru pe care il face corpul e controlata de hormoni nu de cat mananci. Nivelele hormonilor sunt controlate de CE mananci nu de CAT mananci. Caliteatea are grija de cantitate. Incearca tu sa mananci numai oua si salata si sa te ingrasi.

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Aritmetica ramane valabila dar comportamentul si metabolismul este diferit la cele doua tipuri ii avantajeaza pe unii si ii dezavantajeaza pe altii. eu ti-am spus lucurile astea nu din carti ci din observatii de-a lungul timpului. sunt multi si marunti factori care conteaza in aritmetica aia. numai ca la unii, toti factorii aia sunt cu "+" si la altii predomina cu "-". de unde rezultatul artimeticii va fi diferit

| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Pai sunt oameni sedentari care nu fac absolut nimic fizic doar stau la calculator mananca oricat si sunt bat. Cum e aritmetica la ei?
Si sunt oameni care alearga maratoane si sunt obezi. Acolo cum e aritmetica?

Si daca e cum zici tu explica-mi de ce nu exista oameni doar la extreme? De ce nu sunt doar oameni foarte grasi la care da aritmetica cu "+" sau oameni foarte slabi la care da aritmetica cu "-".

Poti sa imi explici si de ce oamenii se ingrasa diferit? De ce in general femeile depune pe fund si picioare prima oara si barbatii in general fac burta? Cum intervine aritmetica acolo?

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Pai acolo e cu hormonii, femeile se ingrasa de la curea in jos barbatii de la curea in sus, asa suntem "croshetati" genetic