| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Cate calorii are grisul cu lapte? Ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru o farfurie de gris cu lapte se foloseste o cana de lapte si 1-2 linguri de gris.

Grisul este produs de morarit, facut din grau, asemanator fainei.
O cana de lapte este echivalentul unui pahar de iaurt, iar 2 lingurite de gris sunt echivalentul a 2 linguri de faina, adica un jumat de covrig.
Deci: aceasta cantitate este suficienta mancare pentru un sugar, dar unui scolar poate fi putin.

Daca cineva isi poate inchipui ca cineva se poate ingrasa de la un iaurt si un covrig, atunci sa nu mance nimic si va muri sanatos.

| RAY a răspuns:

Nimic nu ingrasa daca nu manci mult

| RAY a răspuns:

AnnaMaria2017 nu prosti fata cu pesudoafirmatile tale fara vreo dovada stiintifica, grisul este un carbohidrat care da prima energie pentru metabolism desi e sanatos,laptele are vitamine, ce tot aberezi acolo aiureli, repet nu ingrasa nimic daca nu treci de bariera metaboismului bazal, nimic nu ingrasa daca manci normal si faci si cardio zilnic, daca manci toata ziua gris cu lapte si cu 1kg de zahar ingrasa

| Ara997 a răspuns (pentru RAY):

Draga mea, hai sa incercam un lucru : prin raspunsurile noastre sa nu atacam pe ceilalti participanti la discutii. Aici nu este o pista de alergare in fiecare face branca celui de linga el, e un spatiu virtual in care fiecare vine cu experinta proprie, bunavointa si disponibilitate cu unicul scop de A AJUTA. Daca nu avem aceasta disponibilitate, daca avem frustrari, daca nu avem loc de ceilalti, daca alergam dupa galoane coroane etc, e cazul sa "alergam" pe alta pista.
O zi buna!

| RAY a răspuns (pentru Ara997):

Eu nu am atacat pe nimeni dar sa spui ca ingrasa e clar ca habar nu ai de biologie si da sunt repetenti la biologie, intr-o tara normala acesti elevi erau repetenti la biologie

| Ara997 a răspuns (pentru RAY):

Cu totii avem de invatat, indiferent cat am trait pe pamant, cate milioane de subordonati am avut, cate experiente negative samd.
Imi permiti sa-ti recomand o lectura? Iti va folosi si ca adult si ca parinte.

http://documents. tips/documents/marshall-rosenberg-comunicarea-nonviolentapdf.html
o poti citi sau descarca. in librarii este mereu epuizat stocul.
mie personal mi-a deschis o perspectiva noua, am inteles multe lucruri.
O zi buna!

| RAY a răspuns (pentru Ara997):

Nu stiu ce se mai invata in ziua de azi de catre generatile tinere

| Ara997 a răspuns (pentru RAY):

Pai ..ideea e ca nu prea se mai invata.
Insa cum comunicam, cum acceptam pe ceilalti si parerile lor se poate invata la orice varsta.
E posibil ca unii dintre noi sa nu stim chiar tot sau. sa nu stim mare lucru. Dar acest forum nu se vrea unul stiintific, specializat, este unul de tip brainstormig, o asa_zisa furtuna de idei, in care fiecare vine cu aportul propriu si asa printr-un concurs de sugestii se poate desprinde si contura o "solutie " pentru cel in cauza.
Pt ca acest lucru sa se intample este necesar ca fiecare sa fie liber in a se exprima, sa nu fie etichetat de catre ceilalti participanti la discutie ca fiind "afon" -pentru ca asta inseamna o excludere si, sa fim seriosi, printre cei de-aici sunt si oameni cu 2 facultati pe timpul lui ceasca, si nimeni nu le-a cerut copie la diplome cand ne-am inscris pe TPU, cum nimeni nu este detinatorul absolut al adevarului.
Insist pe ideea ca aici, pe TPU, intri din 2 motive : iti crapa maseaua sa afli o solutie la o problema sau ai bunavointa sa impartasesti din experienta ta, celorlalti.
Cam asta am avut de spus si iti multumesc daca ai avut rabdarea sa citesti. Numai bine.

| RAY a răspuns:

Calculeazati rata metabolica http://www.doctor.info.ro/calculator_rmb.html si manca cat are nevoie metabolismul tau simplu, vrei sa slabesti manci mai putin, vrei sa te ingrasi manci mai mult, vrei sa te menti manci cat consumi simplu, ce atata filozofie, daca ai manca ciocolata pana in 1000 de calorii tot nu te-ai ingrasa isi garantez eu desigur si cardio

| RAY a răspuns:

Numai prostiti ma fata aiurea, repetenti la biologie, de ce ingrasa daca tot afirmati? habar nu au de metabolism da cica ingrasa, fac pariu ca nu stiu ce naiba inseamna ingrasare

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Nu e cea mai fericită combinație, pentru că proteinele și carbohidrații nu fac „casă" bună, dar în condițiile spuse de tine chiar n-are cum să se îngrașe.

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Fiecare macronutrient are rolul lui, desi nu e adevarat ca nu fac casa buna, fara carbo nu avem energie, fara proteine celule nu se pot reproduce ele au nevoie de proteine, grasimile si ele conteaza, dar in mancarea asta avem mai mult carbo

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

N-o fi adevărat, dar medicina te contrazice în situația asta. Nu e neapărat să consumi carbohidrați pentru energie, pentru că dacă nu-i mai dai deloc organismului carbohidrați, va începe să consume singur din depozitele adipoase, dar chestia asta nu e deloc indicată pe termen lung. Mă rog, e altă discuție.
Ideea mea era alta și anume că nu trebuie consumate în același timp, cum e în cazul de față, iar dacă se întâmplă asta, să existe și o salată de legume pe lângă sau puțin ananas, ca să ușureze digestia.

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Converteste grasimea prima oara asa e, dar pentru o perioada scurta de timp apoi masa musculara si daca manci carbo putini tot va consuma din masa adioasa, nici un studiu nu a dovedit ca se slabeste mai multe pe o dieta, dupa 60 de ani concluzia lor e ca calorile conteaza, dar da proteinele tin cel mai mult de foame asta e un adevar

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Eu as recomanda sa se mance fructe cat mai multe, grisul cu lapte nu tine de foame plus ca avem tentatia de a adauga zahar cat mai mult ceea ce nu e sanatos

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Nu pentru o perioadă scurtă de timp, ci cât are depozite de grăsime suficiente. Dacă unul e obez, logic că la el va consuma mai mult fiind principiul pe care se bazează o dietă/regim.
Scuze, dar la partea cu „nici un studiu nu a dovedit ca se slabeste mai multe pe o dieta, dupa 60 de ani concluzia lor e ca calorile conteaza" m-ai pierdut. N-am înțeles. Fii mai explicit/ă, te rog, dacă se poate.

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

După această fază, organismul intră în starea de cetoză, sau de ardere a grăsimilor. Această stare apare în perioadele de post sau pe timpul nopții. Acum, organismul nu mai consumă glucoză ci consumă rezervele proprii de grăsime. Grăsimea este transformată în acizi grași, însă, creierul nu poate să funcționeze doar cu acizi grași. Deoarece lanțurile de acizi grași sunt prea mari pentru a trece spre creier, acesta le micșorează, dar își consumă 75% din energie. Acesta va funcționa un timp pe acizi grași însă funțiile cognitive se schimbă.

adica conteaza caloriile a ceea ce mancam noi asta conteaza doar indiferent de dieta,de asta spun ca fiecare sasi calculeze rata metabolica si sa vada cat consuma metabolismul lui, chiar daca nu intri in cetoză tot vei slabi, asta e un mit gata renunti la carbo si manci cata carne vrei sau grasimi, eu garantez ca oricine poate slabi daca consuma mai putine calorii indiferent de ce anume manca, imi place ca esti curioasa, isi recomand sa citesti asta https://forum.softpedia.com/......sanatoase/

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

E logic că slăbești prin deficit caloric, dar mi-ar fi plăcut să-mi explici cu propriile cuvinte. Mulțumesc! >big grin

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Nu este necesara intrarea in forma de infometare a organismului pentru a slabi,jumatate din ce manci corpul pastreaza pentru el, jumatate arde o tranforma in glucoza, sunt procese complexe chimice, nu are importanta ce scriu eu daca tu afli ceva nou, si eu anul trecut am fost pe o dieta proteica crezand ca poti manca cat vrei e nu e asa e vrajeala, de asta spun ca eu nu detin adevarul absolut

| peperonies a răspuns (pentru anamariarot):

Nu te obosi prea tare cu ray27tm. traieste intr-o lume a lui si daca ai alta opinie iti da ignore.

| RAY a răspuns:

Sa vedem cate calorii are
213 calorii la 100 de grame, daca ai rata metabolica pana in 1300 de calorii poti manca 600 de grame si nu ai cum sa te ingrasi, asta daca nu pui un kg de zahar la fiecare suta de grame, elimina zaharul pe cat mai putin posibil

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ingrasa, ca are multe calorii.
Daca vrei sa slabesti, uita de: gris, fainoase, paine, cereale, dulceata si dulciuri, sucuri si alte bunatati.

| CuriousStuff a răspuns:

Mai oameni buni astia care va certati, pardon, discutati aprins mai sus, in mare parte toti aveti dreptate, nu vad rostul discutiei atat de aprinse pe o tema atat de banala. Da, consumat in cantitati mari totul ingrasa, doar daca respiri si bei apa, sau mananci plastic nu te ingrasi oricat ai manca. La fel de adevarat si ca nu e cea mai buna combinatie, insa consumate ocazional si nu in cantitati mari nu au omorat pe nimeni.

In loc sa-i explicati fetei ca toata treaba cu "oare cate calorii are x si y si cate ar trebui sa mananc" e o bataie de cap inutila si ca mai important ar fi sa manance echilibrat, ca daca mananca un bol de gris cu lapte nu o sa puna 5 kg si daca are si activitate fizica regulata poate sa manance cam orice in conditiile in care nu abuzeaza de ele si tot nu o sa se ingrase decat daca are ceva probleme medicale (endocrine, vezi sindrom cushing sau chiar hipotiroidism), voi nu stiti cum sa spuneti care greseste mai tare. Nu greseste nimeni.
Te stresezi 16 ore pe zi gandindu-te cate calorii ai mancat, nu te poti concentra nici la viata ta cotidiana, esti distrasa de la alte lucruri si nu te poti concentra nici la scoala nici la locul de munca pentru ca ai mancat bucatica aia de ciocolata care avea xx calorii (insa tu ai mancat doar bucata aia de ciocolata toata ziua pentru ca ai incercat sa repari raul facut cu ciocolata si ai tinut post negru restul zilei si seara esti lesinata si a doua zi nu esti buna de nimic) si din tot stressul ajungi sa te ingrasi in loc sa slabesti, eventual sa-ti mai strici si sanatatea, sa te trezesti cu boli ale aparatului digestiv, boli endocrinologice sau altele.
Intr-o lume in care stress-ul e la tot pasul, indiferent ce faci si unde mergi esti stressat/a, sa-ti mai pui in carca si stress-ul caloriilor eu zic ca e masochism (care nu inseamna neaparat placere sexuala, dar se pare ca dex online e de alta parere).

| peperonies a răspuns:

Nu conteaza si da ingrasa.

| peperonies a răspuns:

Poate sa imi explice si mie cineva de aici cum fac animalele sa nu se ingrase fara sa numere calorii? vorbesc de animale salbatice ca daca iei cainele sau pisica si ii dai sa manance ce mananci tu se ingrasa.

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Hai ca mi -ai facut ziua!
pai cum fac?!
alearga toata ziua dupa o bucatica de paine, se bat, se ataca, se apara, se catara /se scufunda -dupa caz, seara se intorc pe jos la vizina si-si hranesc/alapteaza pui, toata noaptea dorm iepureste de teama dusmanilor naturali sau isi muta culcushul cu tot cu pui tot de teama dusmanilor, iti dai seama ce lupta este "pentru o bucata de paine". compara asta cu "munca" unui om care sta cu pixul in gura si da ordine 8 ore, pe urma se duce si infuleca la liber pana-i sare nasturu' de la camasha, pe urma sta la televizor inca 3.4 ore pe urma baga bautura pana nu mai stie ce-i cu el, dimineata pune fundul in masina si se duce iar la birou.

| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Asta e adevarat pentru animalele de la coada regnului. Hai sa luam de exemplu leul. Leul sta toata ziua la umbra si unii lei nici macar nu vaneaza. Li se aduce la bot. Ai vazut vreodata leu gras? Nu. Crezi ca numara calorii? Nu. Daca mananci ce trebuie e imposibil sa te ingrasi. In medii prospere nu exista animale grase exista doar mai multe animale.

Hai sa luam cainele. Ai vazut vreodata lup salbatic gras? Nu. Ce se intampla cu cainele cand il iei in casa si ii dai sa manance ce mananci tu? Se ingrasa. Pisica? La fel.

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Cum definesti "ce trebuie "?
sau cum ar fi sa adaugam la ce trebuie si "cat trebuie"
pana la urma ingrasatul este o aritmetica simpla cat halesti- cat consumi la alergare de ex = cat te ingrasi/slabesti.
si mai e ceva, leul ala pe care-l vezi tolanit la umbra ziua e in "pauza de tigara". ala alearga de-l ia mama naibii noaptea. ca alearga dupa o antilopa ca alearga dupa o leoaica mai indaratnica, asta e treaba lui. Dar alearga.
O seara faina!
p.s. si da, e adevarat ca mancam mizerii care ne dau peste cap metabolismul.
O seara faina!

| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Ok in cazul asta poti sa imi explici cum de sunt oameni care mananca oricat si nu se ingrasa? Toti avem un prieten asa.

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Au un metabolism care ii avantajeaza si au o anumita constitutie.
toti avem in familie "grasul" familiei si "paiata" familiei.
de regula grasul este bonom, pofticios, mancacios fara fandoseli, uneori sedentar, uneori bun bucatar etc.
paiata este nervosul familiei, agitat, sclifosit la mancare, selectiv, pretentios chiar.

| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Pai daca e simpla aritmetica nu ar trebui sa functioneze pentru toata lumea? De ce la oamenii care mananca oricat si nu se ingrasa te gandesti la metabolism si la oamenii care se ingrasa doar cand se uita la ciocolata te gandesti la calorii? De ce schimbi logica?

Greutatea ca orice alt lucru pe care il face corpul e controlata de hormoni nu de cat mananci. Nivelele hormonilor sunt controlate de CE mananci nu de CAT mananci. Caliteatea are grija de cantitate. Incearca tu sa mananci numai oua si salata si sa te ingrasi.

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Aritmetica ramane valabila dar comportamentul si metabolismul este diferit la cele doua tipuri ii avantajeaza pe unii si ii dezavantajeaza pe altii. eu ti-am spus lucurile astea nu din carti ci din observatii de-a lungul timpului. sunt multi si marunti factori care conteaza in aritmetica aia. numai ca la unii, toti factorii aia sunt cu "+" si la altii predomina cu "-". de unde rezultatul artimeticii va fi diferit

| peperonies a răspuns (pentru Ara997):

Pai sunt oameni sedentari care nu fac absolut nimic fizic doar stau la calculator mananca oricat si sunt bat. Cum e aritmetica la ei?
Si sunt oameni care alearga maratoane si sunt obezi. Acolo cum e aritmetica?

Si daca e cum zici tu explica-mi de ce nu exista oameni doar la extreme? De ce nu sunt doar oameni foarte grasi la care da aritmetica cu "+" sau oameni foarte slabi la care da aritmetica cu "-".

Poti sa imi explici si de ce oamenii se ingrasa diferit? De ce in general femeile depune pe fund si picioare prima oara si barbatii in general fac burta? Cum intervine aritmetica acolo?

| Ara997 a răspuns (pentru peperonies):

Pai acolo e cu hormonii, femeile se ingrasa de la curea in jos barbatii de la curea in sus, asa suntem "croshetati" genetic

| Ara997 a răspuns:

Http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/
uite aici iti faci calculul singura la ce consumi /zi

| Betty12345678 a răspuns:

Depinde cat de mult zahar folosesti, poti pune si dulceata, e mai buna, sau chiar miere.

| Ivy86 a răspuns:

Laptele=50 /100g
Gris=360/100g
Miere=330/100g sau zahar 400/100g
Deci pentru 100g gris cu lapte ai nevoie de 100g lapte (50 calorii) +apx 1 lingura gris(apx 10 g=36 calorii) + 1 linguriță de miere ( apx 5g=16 calorii) = gris cu lapte apx 102 calorii /100g
Deci depinde cat mănânci și cat de dulce îl vrei.
La toți ne este pofta de ceva dulce din când în când și nu este sfârșitul lumii dacă mâncăm gris cu lapte.