| Skarr a întrebat:

Cate fructe sunt prea multe pentru o persoana care vrea sa slabeasca? Eu de exemplu in fiecare zi imi fac un fel de smoothie cu fructe. Si cateodata mai mananc un fruct pe parcursul zilei. Si am auzit ca daca mananci prea multa fructoza iti incetineste procesul de slabire

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Maxim 2 portii de fructe, de preferat nu banane, struguri, cirese.
Portie de fruct = 150-200 g nu un castron full.
Fructe bogate in fibre si nu asa multe zaharuri : mere, fructe de padure, zmeura, kiwi, pere, prune.
Fiecare fruct are nutrientii lui, ce gasesti in kiwi nu gasesti in mere- pere.
Ideea e sa mananci variat nu acelasi smoothie zi de zi ca nu esti bebe sa mananci PASATwinking
Azi mananci un mar, maine 2 kiwi mici, poimaine 150 g mure si tot asa.
Plus ca se recomanda sa mancam fructe de sezon cat timp le gasim pe piata si putem sa ne bucuram de ele, ca astea aduse de peste mari si tari le gasesti oricum si iarna si varawinking

| Ineys a răspuns:

Cine stie, poate daca mananci 20 de fructe pe zi e posibil, dar la cate mananci tu nu m-as ingrijora.

Fructele sunt ultimul lucru care ti-ar incetinii procesul de slabire. Daca nu merge treaba altundeva e buba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce scrii O_o. De evitat fructele grase: avocade, banane. Ca sa te asiguri ca nu te ingrasi, incearca citricele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi consuma orice fruct doreşti dar nu toate în aceaşi zi şi nu în cantităţi mari.
De exemplu, azi mănânci o banană şi un măr, mâine un strugure şi cireşe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt curioasa cate fructe poate baga cineva ca sa zica ca mananca prea multe. Si eu sincer, mi se face un fel de "greata" cand mananc multe, imi ramane gustul. Dar si cand mananc o portie (mica) de cartofi (prajiti, piure) tot la fel ma simt. Dar mie nu-mi convine nimic, sunt prea pretentioasa. Dar cand e vorba de 3 mese cu gratare nu zice ca cei "9 mici, cate 3 la fiecare masa" ar fi fost prea multi, se recomanda cate o frunza de salata/o rosie la 3 mici. Atunci nu exista "prea mult" daca persoana nu are 100kg.
Sa nu omit sa mentionez ca fructele nu ingrasa, decat unele care nu ajung la noi "in cantitati mari".