| anonim_4396 a întrebat:

Cate zile ar trebui sa mananc usturoi, sa scap de parazitii intestinali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Practic, cura cu usturoi nu are nicio limita. Usturoiul se poate consuma zilnic, fara probleme, perioade lungi de timp. Unii cercetatori sunt insa de parere ca este bine sa se faca o saptamana de pauza dupa fiecare 3 saptamani de consum, pentru a nu obisnui organismul cu acest remediu si a nu-i diminua eficienta terapeutica.

In cazul parazitilor intestinali, continuarea curei cu usturoi dupa eliminarea parazitilor previne reinfestarea.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu e mai simplu să ceri la farmacie pastile pentru așa ceva?

| h3r a răspuns:

Buna. Pentru sanatatea ta poti manca sau bea( cu apa ) cate un"catel" de usturoi pe zi. Nu e doar pentru paraziti, ci pentru sanatatea ta.
Consuma in fiecare zi si o sa scapi si de ei.
Oricum, pentru mai multa siguranta du-te la farmacie ca sunt medicamente specifice acestei probleme.

| sapunlichid a răspuns:

Pai, asta sincer nu stiu... Am avut si eu probleme din astea cu parazitii cand eram mai mic si stiu ca am luat niste pastile, si cand faceam treaba mare laughing ieseau toate satanele alea, cu tot cu oua! Deci, neaparat du-te la doctorul de familie. Poti merge si singur sa stii!