| anonim_4396 a întrebat:

Cate zile dureaza sangerarea de nidatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Această nu apare întotdeauna.

Si de obicei apare după 6-12 zile de la perioada fertila.

Tine in jur de 1-3 zile, diferă de la femeie la femeie!

Si apare sub o forma rozalie sau de un mari închis.

Insa, la multe femei nu apare aceasta nidație happy

| Serena1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil sa tina mai mult de 4 zile aceasta scurgere?

| anonim_4396 explică (pentru Serena1993):

Nu!

Gândește te, ca aceasta sângerare apare atunci când ovulul a fecundat!
Mai pe înțeles, cineva a trecut printr un perete si a făcut o mica gaura! Prin mica aia gaura curge puțin sânge! Repet, nu la toate femeile este așa.

Si nu te poți axa pe acest lucru ca ești însărcinată.

Am mai avut si eu in timpul lunii, sângerări spontane care au ținut mai mult de 4 zile, si nu era vorba de nidație.
Adică, de obicei, aceasta sângerare mi a încetat fix la începerea perioadei fertile...sau începea in timpul acestei perioade.

| anonim_4396 explică (pentru Serena1993):

Gândește te ca, cat i ar lua acelui sânge sa iasă afara de la o mica lovitura, sa o numesc asa?hee hee
Maxim 3 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simptomatologie

Asa cum aminteam, nidatia aduce cu ea o serie intreaga de semne. In tot acest timp, femeia poate experimenta sangerari usoare si crampe abdominale asemanatoare perioadei premenstruale. In plus, s-a constatat faptul ca in cazul procesului de nidatie temperatura bazala a corpului ar putea fi mai mica.

Pot exista situatii in care nidatia sa nu produca niciun semn, insa acest lucru nu inseamna ca nu ai ramas insarcinata, ci pur si simplu o depasire mai usoara a momentului prinderii blatocistului de peretii uterini.

Chiar daca atunci cand te confrunti cu acest lucru esti tentata sa mergi la farmacie si sa cumperi un test de sarcina pentru a-l realiza cat mai curand posibil, in realitate efectuarea sa nu iti poate aduce un rezultat concludent, hormonul de sarcina – gonadotropina corionica umana (hCG)- fiind secretata putin mai tarziu de catre organism.

Asadar, nu da inca vestea apropiatilor intrucat nidatia nu iti aduce siguranta pastrarii si dezvoltarii embrionului in cavitatea uterina, existand numeroase situatii in care sarcina este pierduta atat de timpuriu. Chiar si asa, nu neglija simptomatologia de mai sus si urmareste in continuare simptomele de sarcina.

| Serena1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspunsuri! M-am mai linistit, intrasem rau de tot in panica. Posibil sa fie de la o raceala.

| anonim_4396 explică (pentru Serena1993):

Orice este posibil.
Totusi, daca ai dubii poți face un test de sarcină cu prima urina de dimineața dupa 14-21 de zile de la contact.

Toate cele bune! happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Rezultatul corect al testului de sarcina facut pe baza urinei se obtine NUMAI/DOAR dupa trecerea a minim 21 de zile de la data posibilei fertilizari/ovulatii. Orice testare facuta inainte de 21 de zile este incorecta/gresita/nevalabila.